Smutná zpráva přišla z Oregonu. Jessi Combs se tam před dvěma dny pokoušela překonat světový rychlostní rekord na souši, který mezi ženami patřil právě jí. Při tomto pokusu však havarovala.

Zatím není přesně jasné, co se vlastně stalo, ale rodina a její tým by měli vydat prohlášení s vysvětlení. Víme jen, že se tak stalo na poušti Alvord během oficiálního pokusu o překonání rychlostního rekordu.

Jessi byla fantastickou řidičkou, skvělou závodnicí, ale v krvi neměla jen rychlost, ale auta jako taková. Patřila mezi nejlepší absolventy školy WyoTech, tedy asi nejznámější instituce vychovávající ty nejlepší a následně nejžádanější automechaniky a opraváře světa. Měla cit pro detail a k tomu byla extrémně šikovná, což dokázala při stavbách různých speciálů třeba v pořadu Overhaulin‘ nebo All Girls Garage.

Pro Mercedes-Benz natočila skvělé video, které si můžete připomenout zde. Představila v něm tehdy novou třídu G. Ale ne tak, že by jen stála u auta a předříkávala naučený text. S géčkem vyrazila i do terénu, ukázala, co umí a navíc k tomu vše báječně vysvětlila. Navíc s humorem sobě vlastním. Jessi Combs bylo pouhých 36 let.

View this post on Instagram

So I don’t know how to say any of this but it all needs said. I have never loved or been loved by anyone as much as this amazing woman @thejessicombs she was truly my unicorn and I enjoyed every single minute that I had with her. She was the most amazing spirit that I have ever or will ever know. Unfortunately we lost her yesterday in a horrific accident, I was the first one there and trust me we did everything humanly possible to save her!! I’m not ok, but she is right here keeping my going-I made her a promise that if this didn’t go well that I would make sure and do good with it, please help me with that, you are all going to see things on news please believe non of them.. we the family have drafted a release and it will come out today with more proper info, but I was just woke up by the media tracking me down and I need everyone of her true friends to do what she would want “take a deep breath, relax” and do good things with this. Please donate to nothing, I know there will be people try, we are finishing the documentary as she wished and the world will know the truth and her foundation will use those funds to do amazing things in this world and make her legacy live on properly. In the coming days her family and I will get the proper channels put together that you can then donate to that foundation but until you hear it from me wait please-I don’t want some asshole profiting off this (all ready had one try to sell us a video)… . . Love you all and thank you all for being such amazing friends to her, she dedicated her life to helping support others dreams and I promise I will continue that.

A post shared by Terry L. Madden (@terry_madden) on