Zatímco v Česku nemusíte mít zelenou kartu u sebe v jakékoliv podobě, po EU nově stačí její elektronická verze. Ovšem mimo členské státy EU, třeba i při cestě na lyže do Švýcarska, je potřeba mít veškeré doklady, a tedy i zelenou kartu stále u sebe.
Možnost nemít u sebe zelenou kartu ve fyzické podobě ve všech členských státech EU odpadla se začátkem letošního roku. V zahraničí tak stačí, když se prokážete její elektronickou verzí. „Při cestách po České republice je situace ještě jednodušší. Od loňského podzimu totiž u aut registrovaných v ČR nemusíte mít zelenou kartu v žádné podobě. Policisté si totiž z databáze sami zjistí, jestli auto je, nebo není pojištěné. Stejně tak není potřeba zelenou kartu dokládat ani při přepisu vozidla. V Česku se přitom ročně tiskly miliony karet, což v minulosti znamenalo tuny papíru a inkoustu. Digitalizace tedy přináší nejen pohodlí, ale pomáhá i ekologii,“ popisuje pojišťovna Direct.
Jedinou situací, kdy je i dál potřeba si zelenou kartu vytisknout, jsou cesty mimo Evropskou unii. V těchto státech totiž stále platí povinnost mít tento doklad fyzicky u sebe. „Už několik let ale stačí ji vytisknout na standardní bílý papír. Zelená karta totiž už delší dobu není zelená, jen název jí zůstal,“ vysvětluje Jan Dofek, který má v Direct pojišťovně na starosti pojištění vozidel.
Ovšem řada odborníků se shoduje, že i v Česku je lepší mít u sebe alespoň elektronickou verzi zelené karty. Nehoda je velmi stresující záležitost. V takovou chvíli se vyplatí mít k dispozici jak údaje o pojištění, tak případný kontakt na pojišťovnu. Nicméně platí, že pokud viník nehody zmatkuje, neví, kde je pojištěn a vy tak máte podezření, že žádné pojištění ani nemá, vždy volejte policii. Jakkoliv u sebe nemusíme mít žádnou verzi zelené karty, stále platí, že každé auto, které se pohybuje po pozemních komunikacích a má registrační značku také musí být pojištěno.