Sáhněme si do svědomí. Kdo alespoň někdy nevzal za volantem mobil do ruky. Nejspíš asi každý. Víte ale, jak mobilní telefon ovlivňuje naše reakce za volantem? Možná víc, než byste čekali. K připomenutí toho, jak moc jsou mobilní telefony v autě problém, nás přinutila událost z minulého týdne.

Ve středu dopoledne jsme si na naši motorkářskou redakci bike-mania.cz vyzvedli k testu Hondu CB500X a po pár stech metrech do našeho kolegy narazil řidič osobního auta taktéž s mobilem v ruce. Stalo se to v koloně za semaforem, naštěstí v malé rychlosti a nikomu se nic nestalo.

A jak tedy používání mobilu za volantem ovlivňuje naše reakce? Podle odborníků je to stejné, jako kdybyste za volant usedli s 0,8 promile alkoholu. „Při psaní zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 70 metrů, tedy vzdálenost fotbalového hřiště. Každý, kdo začne za volantem chatovat, tak extrémně riskuje,“ říká Tomáš Neřold, pověřený řízením Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR.

V tuto chvíli hrozí za používání mobilního telefonu za volantem, což ale neznamená jen telefonování, ale jakoukoliv manipulaci s ním, pokuta do 1000 Kč na místě a do 2500 Kč ve správním řízení. K tomu úřady řidiči připíšou 2 trestné body do karty řidiče.

Ovšem brzy se tyto sankce mají výrazně zpřísnit. Pokud změna bodového systému projde, bude moci být používání mobilu za volantem ohodnoceno na místě pokutou až do výše 2500 Kč, ve správním řízení pak až 10 000 Kč. Body by vám měly být přiděleny 4.

Záběry z této nehody mrazí. Řidič kamionu nedával pozor a následky jsou tragické

Ovšem nejde o body nebo peníze. Mobil v ruce za volantem je něco jako zbraň hromadného ničení. Ostatně, výše připomínáme článek o řidiči nákladního auta, který si hrál s mobilem a zabil u toho několik lidí. A o to bohužel jde především. Používejte handsfree anebo ideálně prostě za jízdy netelefonujte. I ten e-mail nebo zpráva počkají. Opravdu to za to nestojí.