V listopadu se v Americe uskuteční aukce jednoho velmi speciálního kabrioletu Ford Thunderbird. Jde o auto, které má v technickém průkaze uvedenou velmi exkluzivní majitelku. Vlastnila ho totiž Marylin Monroe.

Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, byla americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka, především to ale byl sexsymbol první poloviny dvacátého století. Není tedy divu, že se očekává v aukci fordu cena od 250 do 500 tisíc dolarů, což je v přepočtu zhruba 5 až 10 milionů korun. Aukce tohoto speciálního auta se uskuteční 17. listopadu letošního roku v rámci výstavy Icons & Idols: Hollywood a pořádá ji aukční dům Julien’s Auctions.

Auto si nekoupila sama Marylin Monroe, ale dostala ho jako vánoční dárek od svého fotografa a obchodního partnera Miltona Greena. Auto bylo zakoupeno u dealera v americkém Connecticutu 20. prosince 1955.

Aukční dům také tvrdí, že v tomto autě se Marylin Monroe se svým manželem Arthurem Millerem vezli ze svatebního obřadu, respektive z dvou. Nejprve 28. června 1956 z toho oficiálního a pak také 30. června 1956 z toho soukromého.

Auto vlastnila Marylin Monroe šest let, než se ho rozhodla věnovat Johnu Strasbergovi, synovi režiséra Leeho Strasberga, k jeho osmnáctým narozeninám. Bylo to krátce přes hereččinou tragickou smrti 5. srpna 1962.

Auto není v původním stavu, prošlo velmi citlivou renovací. Při té sice byly některé díly vyměněny, ale bylo to prováděno s důrazem na zachování co největší autentičnosti a původnosti.