reliant robin

Závodní Reliant Rialto: dostal široké boky, velké křídlo a motor z motorky

Autor: Pavel Srp - 7. 10. 2018


Reliant Rialto je tříkolka, která nahradila legendární Reliant Robin, který celosvětově proslavil hlavně Jeremy Clarkson. Z výroby to nebyl nijak výkonný stroj, ale kousek, který si můžete prohlédnout ve videu „to“ má trochu jinak…

Tahle zvláštní tříkolka se vyráběla v letech 1982 až 1997, což je poměrně dlouho. Poháněl ji ale pouze 0,85litrový atmosférický čtyřválec se 40 koňmi. A i to už bylo podle mě na takové auto moc… Jenže tenhle Raliant Rialto, o kterém mluvíme, je závodní. Se 40 koňmi by byl ale spíše pro smích, a to i přes svou nevelkou hmotnost, a tak musel dostat nějakou výkonovou injekci. Upravovat malý sériový motor nemělo moc cenu, takže padla volba na jeho výměnu.

O pohon se ale nestará nějaký výkonný dvoulitr, naopak je tu motor jen o něco málo větší než původně. Pod kapotou se nyní nachází litrový čtyřválec, který ale točí 12 tisíc otáček za minutu! Už možná tušíte, že pochází z motorky. Jeho dárcem byla Honda CBR1000F (Hurricane). Výkon byl 110 kW a točivý moment vrcholil 103 Nm.

Majitel s autem jezdí závody do vrchu, takže musel něco udělat se stabilitou. Přidal tedy obrovské přítlačné křídlo na zádi a hlavně rozšířil zadní nápravu. Ve videu je vidět, že v zatáčkách je nyní Reliant docela stabilní.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek