ridic-za-volantem-jizda
Foto: Pixabay

Nejsou to jen astronomické ceny pohonných hmot, kvůli kterým si řidiči připlatí. Přečtěte si, jaké změny čekají motoristický svět v roce 2022 a kvůli čemu se jízda autem nejspíš prodraží.

Vlna zdražování se nevyhne ani automobilovému odvětví. Co v příštím roce způsobí úbytky na bankovních, případně spořicích účtech českých řidičů?

Přečtěte si také:  Za první pololetí přibylo mezi vozy na alternativní paliva nejvíce těch s pohonem na LPG

Povinné bezpečnostní prvky

Evropská unie schválila usnesení, podle něhož musejí od roku 2022 všechna nově vyrobená auta disponovat určitými bezpečnostními prvky. Řeč je například o systému:

  • inteligentní regulace rychlosti,
  • nouzového brzdění,
  • rozpoznání únavy řidiče,
  • udržení vozidla v jízdním pruhu,
  • monitorování tlaku v pneumatikách,
  • detekce zpětného chodu.

Změny by se měly týkat nejen osobních automobilů, ale i dodávek, autobusů a nákladních vozů.

Vysoké požadavky na bezpečnostní prvky ještě více zvýší pořizovací cenu nových aut. Ta už nyní dosahuje výrazně vyšších cifer než v předchozích letech. Stojí za tím snaha automobilek dohnat ztráty způsobené koronavirovou pandemií.

Znevýhodnění majitelů starších aut

Od roku 2022 vchází v účinnost další nařízení Evropské unie, které jednotlivým státům umožňuje zvýhodňovat majitele aut s menší uhlíkovou stopou. Prostředkem k tomuto zvýhodnění se mají stát dálniční známky, za které by majitelé starších a neekologických vozů mohli zaplatit až šestkrát víc. Stanovení cen dálničních známek je však plně v kompetenci jednotlivých zemí.

Přečtěte si také:  Spotřeba nafty opět roste. Spotřeba benzinu je ale stále nižší než před koronavirovou pandemií

Další zdražování pohonných hmot

Od září 2021 platí čeští řidiči za benzín a naftu nejvíce za posledních sedm let a na lepší časy se jim neblýská. Podle odborníků nelze v příštích měsících vyloučit další zdražování. Ceny pohonných hmot by se tak mohly už začátkem roku 2022 vyhoupnout až na 40 Kč/litr.

Pokud neplánujete přesedlat na hromadnou dopravu nebo jízdní kolo, připravte se na to, že budete muset pořádně zalovit v peněžence a v nejhorším sáhnout i na spořicí účet.

1 komentář

Přidat komentář