V loňském roce situace cestování příliš nepřála, protože koronavirová opatření byla přísná. Letos už je ale situace lepší, takže se s určitým omezením dá opět cestovat o něco lépe. I kvůli nutnosti nosit respirátory a nechávat se testovat si nejen Češi oblíbily karavany a obytná auta. Nelze s nimi ale parkovat a přepsat kdekoliv se vám zamane. Víte, kdy to lze i u silnice, a kde naopak můžete jen na vyhrazených místech?

Přečtěte si také:  Vzali jsme Mercedes-Benz V 250 d 4MATIC Marco Polo na výlet do italských Dolomit. Jak obstál?

Přinášíme přehled evropských zemí, kde jsou ke karavanistům benevolentnější a lze přespat i u silnice, i těch, kde vám za to naopak hrozí postih a vysoké pokuty.

Tady ne!

Nejprve se podíváme na ty evropské země, kde není volné kempování dovoleno a přespat musíte na určených místech, například v kempech: Belgie, Chorvatsko, Maďarsko, Nizozemí, Rusko, Slovensko, Srbsko a Švýcarsko.

V Německu je volné kempování zakázáno. Policisté ale zpravidla jedno přespání tolerují, nesmíte se však utábořit národním parku nebo v přírodní rezervaci, v takovém případě je policie nekompromisní. Podobné je to také v Rakousku. Tady je na veřejných prostranstvích volné kempování také zakázáno, ale policisté jej občas tolerují. Lepší je na to v těchto zemích ale raději nespoléhat a utábořit se na nějakém k tomu určeném místě.

Kempovat volně je zakázáno i v Řecku, ale na diskusních fórech se dočtete, že mimo sezónu (cca od října do května) tento zákaz místní policisté přehlížejí. Spoléhat na to ale nelze a lepší bude vyhledat nějaký kemp.

A kde kempovat lze?

V ostatních evropských zemích je buď kempování povoleno anebo ho policisté veřejně tolerují. Například v České republice je přespání v obytném autě, karavanu nebo ve stanu či pod širákem dovoleno. Dávat pozor musíte ovšem na to, abyste nekempovali na soukromých pozemcích, v národních parcích, chráněných krajinných oblastech anebo ve vojenských újezdech.

Přečtěte si také:  Pojištění obytných vozů a karavanů může mít různá úskalí. Pozor je třeba dávat třeba na hmotnost

Podobné je to ale také v Dánsku, kde se někde kempovat smí, jinde (zejména v okolí pláží) ne – záleží na konkrétní oblasti. To platí i pro Polsko, kde jsou policisté k volnému kempování tolerantní. Kempovat lze mimo národní parky a přírodní rezervace, ale samozřejmě i tady je potřeba dávat pozor na to, abyste nepřespávali na nějakém soukromém pozemku.

Plánujete-li vyrazit na dovolenou do Francie, vězte, že tady je kempování dovoleno na soukromých pozemcích po předchozí domluvě s majitelem. Přísně zakázáno je ovšem v národních parcích a v přírodních rezervacích.

Skotsko se k volnému kempování staví pozitivně. Svůj stan si můžete rozložit a auto zaparkovat lze na státních pozemcích. Dodržet ale musíte vzdálenost minimálně 100 metrů od silnice nebo cesty a musíte po sobě uklidit. Podobné je to také v Norsko. Kempovat můžete téměř volně, s výjimkou míst označených značkou zakazující kempování. Dodržujte vzdálenost alespoň 150 metrů od zástavby. A co Švédsko? I tady jsou volnému kempování nakloněni. Spaní si můžete rozložit minimálně 300 metrů od obydlených budov. I přesto je ale s obytnými auty lepší využít vyhrazená místa jako tábořiště, kempy a tzv. stellplatzy.

Estonsko dovoluje kempování na státem vlastněné půdě i ve státních lesích, jakož i pásmo ve vzdálenosti do šesti metrů od moře. Pokud byste chtěli kempovat na soukromém pozemku, musíte mít od jeho majitele písemný souhlas.

Volné kempování je zakázáno i v Itálii, ale v místech s velkým turistickým ruchem je dostatek oficiálních míst, kde to naopak lze (označují se jako „STLP“, na italských stránkách Aree do sosta). Zpravidla jde o zpevněné plochy, přičemž některé jsou zdarma, jiné za poplatek (zpravidla do 10 € za den a auto), v němž jsou často i některé další služby.

Přečtěte si také:  Test obytného auta Volkswagen Grand California 680 (2020)

Legislativa se kempování nijak významně nevěnuje v Portugalsku. Podle reakcí na diskusních fórech jej tamější úřady i policisté tolerují v případech, kdy nikoho neobtěžujete a nepřekážíte. I tak je ovšem lepší vyhledat místa k tomu určená. Z pohledu předpisů a zákona je to složité také ve Španělsku, kde si to upravují jednotlivé oblasti podle sebe. Někde tak volné kempování povoleno je, jinde nikoliv.

Kde je volné kempování v zásadě povoleno, je Rumunsko, kam často na expedice vyrážejí milovníci off-roadu. Volně kempovat lze také v Bulharsku a ve Finsku. Vždy je ale potřeba dbát na to, abyste byli v bezpečí, což v obou jižnějších zemích bude docela složité.

Leave a Reply