Test Range Rover Sport D300 (2023)

Vozíte neustále tažné zařízení? V některých případech se to nemusí líbit policii, ale ani pojišťovnám

Autor: Anina Russová - Zdroj: Vyhláška o schvalování technické způsobilosti - Foto: Pavel Srp - 9. 10. 2023


Vzhledem k tomu, že se o Češích říká, že jsou národem chalupářů a zahrádkářů, jsou mezi řidiči auta s tažným zařízením logicky velmi oblíbená. Má to ale háček. Pokud totiž tažné není na autě přimontované napevno a na stálo, nesmíte jej na autě bez přívěsu nebo vozíku za jízdy mít. Problém s tím bude mít jak policie, tak v případě nehody možná i pojišťovny.

Nejprve si vysvětlíme, jak je to s tím tažným, když nic netáhnete. Myslete na to, že pokud je tažné zařízení odnímatelné, nesmí být jen tak na autě. Mluví o tom vyhláška č. 341/2014 Sb., která říká: „Vozidlo vybavené tažným zařízením schváleným s odnímatelnou spojovací koulí bez použití nářadí, musí mít tuto kouli odejmutou, pokud není využívána ke spojení s přípojným vozidlem nebo s jiným zařízením.“ Zároveň stanovuje, že koule nesmí „zakrývat místo pro zadní registrační tabulku nebo zhoršovat čitelnost zadní registrační tabulky nebo zakrývat předepsané osvětlení vozidla.“

Pokud tedy máte kouli odnímatelnou a nic na ní nevezete, nesmíte ji mít na autě. U některých aut je na její demontáž potřeba nářadí, a to pak musíte mít u sebe. Za nedodržení těchto pravidel můžete od policie při kontrole dostat pokutu, a to až do výše 2500 Kč.

Nechávat tažné zařízení na autě může být přestupek, za který hrozí několikatisícová pokuta

Pojišťovny postupují individuálně

Před nedávnem jsme na sociálních sítích narazili na diskuzi, ve které jeden z účastníků tvrdil, že problém s koulí venku mohou v některých případech mít i pojišťovny. To především v situaci, kdy dojde k nehodě a kvůli takto umístěnému tažnému zařízení dojde k vyšším škodám ať už na nabouraném autě nebo na tom, které nehodu způsobilo. Zeptali jsme se proto v českých pojišťovnách, jak na tuto situaci nahlíží.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa nám k tomu řekl: „Posouzení vlivu přítomnosti tažného zařízení (TZ) na vozidle v době nehody na vzniklou škodu není jednoduché. S ohledem na to, že zpravidla způsobí TZ spíše větší škodu na vozidle vzadu (viníka) si naopak umíme představit, že by se provozovatel vzadu jedoucího vozidla cítil poškozen tím, že vozidlo vpředu měla protiprávně umístěné TZ. Jsme však čistě v teoretické úvaze, neboť jiná vozidla mohou TZ mít stále (napevno montovaná), takže závěr o tom, že TZ na vozidle znamená podíl na škodě významně pokulhává. Z našeho pohledu jde na straně řidiče poškozeného vozidla pouze o přestupek, který nesouvisel se způsobením škody a nijak se na ní nepodílel. Kdyby viník narazil do kohokoli jiného, kdo má takto umístěné TZ „legálně“, výsledek by byl stejný.“ Dodal také, že Kooperativa nikdy podobný problém neřešila.

Nela Maťašeje z Pojišťovny Direct nám vysvětlila, že by k takovému případu přistupovali individuálně. „Nikdy nejde přesně říct bez znalosti detailu, zda by škoda byla stejně velká, kdyby tam to tažné zařízení bylo a kdyby ne,“ napsala nám.

A i Jan Marek z Generali České pojišťovny má jasno: „Naše stanovisko je takové, že v takových případech „nesuplujeme“ Policii ČR, která by prohřešek (viz tažné zařízení) měla řešit formou pokuty. Znamená to, že z povinného ručení viníka hraníme vzniklou škodu a pokud uplatněné poškození souvisí s nehodou (nejedná se tedy o nesouvisející poškození), pak ho hradíme bez krácení.“


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

13 názorů na “Vozíte neustále tažné zařízení? V některých případech se to nemusí líbit policii, ale ani pojišťovnám”

  1. Článek jednoznačně v rozporu s vyhláškou. Copak autor článku nevidí podmínku použití nářadí k demontáži?

    Článek: pokud je tažné zařízení odnímatelné, musíte ho sundat

    Vyhláška: pokud je tažné zařízení odnímatelné BEZ POUŽITÍ NÁŘADÍ, musíte ho sundat

    Samozřejmě že téměř všechna tažná zařízení vyžadují k odmontování nářadí.

    1. Výmluvy na pojišťovny jsou zcela mimo mísu. Pokud někdo nedodrží bezpečnou vzdálenost od vozidla před sebou a nedobrzdí, tak pojšťovna hradí škodu poškozeného nikoliv pachatele. Tak je to „valčík“ pachatele, nikoliv držitele „koule“. Klasika české povahy, rozbít někomu auto a ještě ho obvinit, že měl namontovanou „obrannou kouli“, ať tu škodu zaplatí !.

  2. Tažné zařízení by měli odmontovat všichni nebo nikdo! Nevidím důvod proč by měli odmontovat tažné ti co ho nemají na pevno.Je to buzerace .Nic víc nic míň.👎👎😊

  3. Kdyz může být na voze TZ napevno,tak proč by nemohlo tam být odjímatelné!!!!!!!! Je to šikan pro řidiče.

      1. Nechápu potom, na co máte auto. Zřejmě ho nepotřebujete, můžete jezdit MHD. Auto si na sebe musí , tak jako každá investice vydělat. Z ročního nájezdu 35 000km mám minimálně 20 000 s přívěsem. Souhlasím, že Ti co mají demontovatelné, by ho měli demontovat, pokud nic netáhnou. Ono, to demontovatelné je stejně jen takové šidítko. Pokud jezdíte se zatíženým vlekem, většinou nic nevydrží

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru