2007-Volkswagen_Golf_GTI_W12_650_Concept-historie- (1)

Byly doby, kdy automobilky stavěly opravdu zběsilé koncepty. Jeden takový představil v roce 2007 i Volkswagen. Do tehdejší páté generace Golfu totiž vměstnal 650koňový dvanáctiválec a pojmenoval ho Volkswagen Golf GTI W12 Concept.

Psal se květen roku 2017, kdy v rámci srazu GTI Treffen u rakouského jezera Wörthersee představil Volkswagen jeden ze svých nejzběsilejších konceptů vůbec. Do karoserie hatchbacku střední třídy totiž nainstaloval obrovský motor W12 s objemem šesti litrů, který původně poháněl Bentley Continental GT. Byl dopovaný dvěma turbodmychadly, díky čemuž dosahoval výkonu 478 kW/650 koní a maximální točivý moment vrcholil 750 Nm.

Přečtěte si také:  Škoda Favorit byla přelomovým autem, ale start výroby provázely problémy

A nebyla to jen maketa, golf byl opravdu funkční a jezdil, což ostatně v roce 2008 dokázal v Top Gearu i Jeremy Clarkson!

Přestože byla poháněna pouze zadní kola (motor byl uložen za předními sedadly) přes šestistupňovou automatickou převodovku, dokázal tento zběsilý koncept zrychlit z místa na stovku za pouhých 3,7 sekundy a maximální rychlost byla působivých 325 km/h.

Přečtěte si také:  Volkswagen Multivan už se vyrábí. Automobilka kvůli němu modernizovala továrnu v Hannoveru

Technika lidového hatchbacku šla do koše, namísto toho se inženýři pohrabali ve skladu a kromě motoru z Bentley do konceptu putoval zadní pomocný rám z Audi R8, přední brzdy z Audi RS 4 a zadní nápravu i brzdy z Lamborghini Gallardo.

Kámen na kameni nezůstal ani z pohledu designu. Ačkoliv je výchozí model v konceptu poznat, je výrazně širší. Původní jsou pouze dveře, střecha a světlomety, vše ostatní je úplně jiné. Nechybí ani velké nasávací otvory vpředu nebo na boku před zadními koly, které sloužily k chlazení brzd a motoru. Vzadu pak z nárazníku s působivým difuzorem vykukuje čtveřice koncovek výfuku. Pro dostatečný přítlak ve vysokých rychlostech byl použit obrovský zadní difuzor.

Přečtěte si také:  Škoda vzpomíná na prototypy 720, 742 a 110 Super Sport s jejich tvůrcem

Do výroby se tohle auto nikdy nedostalo, ale rozruch způsobilo. Dokážete si představit, že by něco takového vzniklo ještě dnes?

Přidat komentář