tankovani-cerpaci-stanice-palivo-bmw-m4-coupe

Vláda schválila snížení spotřební daně z nafty a benzínu. Pohonné hmoty by mohly být levnější až o 1,8 koruny

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo financí - Foto: Pavel Srp - 14. 4. 2022


Vláda ČR během středečního jednání definitivně schválila novelu zákona o spotřebních daních, díky které dojde k dočasnému snížení spotřební daně z motorové nafty a bezolovnatého benzínu o 1,50 Kč na litr. Novela bude platit od 1. června do 30. září 2022.

Bude ale otázkou, o kolik se pohonné hmoty zlevní přímo na čerpacích stanicích. Ministerstvo financí odhaduje, že by se nové opatření mohlo projevit snížením cen až o 1,80 Kč na litr. Ministerstvo financí za účelem ohlídání si, aby se snížená daň promítla do konečných cen pro řidiče, rozšíří svou cenovou kontrolu také na distributory pohonných hmot, kteří spotřební daň platí.

Přečtěte si také:  Vláda snížila spotřební daň na pohonné hmoty. Rozhodnutí začne platit v červnu, ale jen na omezenou dobu

Až do konce září tohoto roku tak budou monitorovány nejen prodejní, ale i velkoobchodní rafinační marže. Podle zjištění resortu financí přitom byly v březnu průměrné marže na naftě zhruba o 1,88 Kč a u benzínu o 2,10 Kč na litr vyšší než v únoru. Ministerstvo proto připravilo cenovou regulaci formou stanovení maximální výše prodejních marží. Při maximálním efektu přijímaných opatření a cenového monitoringu by tak pohonné hmoty mohly zlevnit o cca 5,5 koruny na litr. To je ale zatím jen hudba budoucnosti.

„Hlavním důvodem pro toto první výraznější plošné opatření je potřeba reagovat na sousední země tak, aby naši dopravci, zejména ti menší, zůstali konkurenceschopní. Pokud Německo a Polsko sníží spotřební daň z pohonných hmot na evropské minimum a my bychom tak neučinili, našim dopravcům by hlavně v příhraničních regionech vznikla konkurenční nevýhoda. U nafty přitom zvažujeme, že bychom toto snížení daně zavedli natrvalo,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek