usekove_mereni_rychlosti-radar-kamery

Víte, kde jsou v Česku všude radary? Potkáte je takřka na každém rohu

Autor: Anina Russová - Foto: Pavel Srp - 29. 6. 2024


Stačí se zamyslet, jet třeba jen pár kilometrů nad povolený limit a pokuta už je na cestě k vám. Po Česku jsou tisíce pevně umístěných radarů, některé obecní, jiné policejní. Narazíte na ně i v těch nejmenších obcích, ve větších městech jsou standardem.

Pomůžou aplikace i mapy

Tam, kde jezdíte pravidelně, máte rozmístění radarů možná už v malíčku a dáváte si tak za jízdy dobrý pozor. Paradoxně se tak ukazuje, že radary mají dobrou výchovnou funkci. Jakmile o nich řidiči ví, rychlost nepřekročí a tím pádem jedou bezpečněji. Je ale velmi snadné se ocitnout ve městě, které neznáte. A to je situace, kdy radar vydělává a vy platíte.

Před cestou si ale můžete zkontrolovat, zda na vás nějaký radar po cestě náhodou nečeká. S největší pravděpodobností jich bude hned několik. Na zjištění toho, kolik jich je a kde jsou umístěny, slouží několik způsobů. Některé radary hlásí většina současných mobilních aplikací a navigací, třeba Waze. Pozor ale na to, že nemusí zaznamenávat všechna měřicí zařízení.

Těmto mýtům řidiči pořád věří. Ten s kelímkem na palubní desce je asi nevětší hloupost

Dalším způsobem, jak se na radary připravit, je aplikace mapy.cz. Do vyhledávacího pole pak místo adresy zadáte „Měření rychlosti“ a v pár sekundách vidíte, kolik je v Česku radarů a kde přesně jsou.

Žádná aplikace vám ale neukáže stoprocentně aktualizovaný výsledek a většina z nich ani aktuální hlídky s radary v rukou, byť právě do aplikace Waze je možné policejní hlídky hlásit a varovat tak ostatní.

Nezapomínejte také na to, že po silnicích se pohybuje řada policejních aut, která jsou také schopná měřit rychlost. I ta mohou řidiči hlásit do různých aplikací, ale většinou to postrádá smysl, protože hlídky v takových autech jsou neustále v pohybu. Narazit na ně ale nejčastěji můžete na dálnicích, městských okruzích či hlavních tazích.

Jak se tedy stoprocentně vyhnout všem radarům? Na to je odpověď vlastně jednoduchá. Stačí dodržovat rychlostní předpisy a limity. Pak je jisté, že vám příliš vysokou rychlost nenaměří ani hlídka, ani na pevno umístěný radar.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru