Těmto mýtům řidiči pořád věří. Ten s kelímkem na palubní desce je asi nevětší hloupost

Autor: Radim Plachý - Zdroj: TSK Praha, klik.cz - Foto: Městská policie Praha - 25. 5. 2024


Mezi řidiči koluje spousta mýtů, které je mají domněle uchránit před pokutou nebo třeba odtahem. Drtivá většina z nich jsou ale naprosté blbosti. Přinášíme vám vysvětlení těch asi nejrozšířenějších. A pokud máte nějaké další v zásobě, neváhejte se o ně s námi podělit.

Kelímek na palubní desce proti odtahu

Asi se shodneme na tom, že parkování se ve velkých městech mění v řidičské peklo. Míst je zoufale málo, aut naopak stále více a k tomu jsou neustále větší. Někteří řidiči pak svá auta nechávají na místech, která ale k parkování určena nejsou. Další pak zaparkují v placené zóně, ale platit už se jim nechce. A ti všichni se pak nemohou divit, když bude jejich auto odtaženo. Někteří jsou ale přesvědčeni, že odtahu zabrání tím, když si na palubní desku dají kelímek s kávou nebo třeba s vodou. Bez víčka samozřejmě. A jak to má zabránit odtahovce v tom, aby auto naložila a odvezla?

Mezi řidiči koluje, že si odtahovkář nedovolí auto s plným kelímkem naložit, protože hrozí, že by se tekutina mohla vylít a poškodit interiér. A to by pak musel dotyčný platit ze svého. To je ale hloupost. Městští strážníci, kteří odtahy nařizují, interiéry aut vždy kontrolují. Důvodem je jistota, že se uvnitř nenachází třeba zvíře nebo dítě. Uložené potraviny nebo pití ale v souvislosti s nařízením odtahu vůbec nejsou relevantní.

Projíždíte semafory na oranžovou? Dělat byste to neměli, zákon na to často pohlíží stejně jako na průjezd na červenou

Je také potřeba si uvědomit, že případné prokázání, že interiér už nebyl politý před odtahem, by bylo prakticky nemožné. Nehledě na fakt, že odtahové služby mají za sebou slušný tým právníků a samozřejmě i pojišťovny. Nutno říct, že české pojišťovny podle srovnávače klik.cz nepamatují na to, že by kdokoliv někdy řešil případ vylité kávy při odtahu. Na ten kelímek si ale dejte pozor. „Nakonec z této situace může vyjít nejvíce bitý samotný majitel špatně zaparkovaného vozidla. Odtahová služba ho totiž může ve svém právním protiútoku obvinit z toho, že kelímek na palubní desce nechal úmyslně. Výsledkem opět budou jen polité sedačky a interiér bez náhrady. Pokud to i tak chcete zkoušet, doporučujeme si najít opravdu špičkového právníka, protože bez něj jsou vaše šance na úspěch téměř nulové,“ vysvětlil srovnávač. A pamatujte, že pokud budete chtít případnou škodu řešit třeba u své pojišťovny, můžete se dopustit podvodu.

Rada mezi jízdními pruhy

Míst, kde se nachází okamžité nebo úsekové měření rychlosti, je čím dál víc. Řada z nich je i tam, kde je více jízdních pruhů v jednom směru. Vsadíme se, že vás minimálně jednou napadlo, zda vás kamera snímá i ve chvíli, kdy zrovna měníte jízdní pruh. Pokud jste si mysleli, že máte nad radary vyhráno, máme pro vás špatnou zprávu. Nemáte.

Kamery totiž mají širokoúhlý záběr a vidí na všechny jízdní pruhy. Jakkoliv jsou na místě vždy po jedné na každý pruh, jízdní pruhy by zvládla obsloužit často i jen jedna. Pokutě se tedy změnou jízdního pruhu těsně u kamery opravdu nevyhnete.

Semafory reagující na dálková světla

Mezi řidiči také koluje fáma týkající se problikávání semaforů dálkovými světlomety, což má vést k tomu, aby se hned rozsvítila zelená. Už takto napsané to zní trochu zvláštně a realita to jen potvrzuje. Žádný semafor vám nikdy, ani uprostřed noci, nepošle zelenou za to, že na něj zablikáte. Možná jste to párkrát udělali a zelená padla, ale jen jste se trefili do okamžiku, kdy padnout měla. Nebo jste jeli předepsanou rychlostí, protože řada semaforů je osazená radary a pokud jedete rychleji, než je v místě povoleno, zpomalí vás červenou.

Semafory umí reagovat výhradně na vozidla městské hromadné dopravy nebo složek IZS. Těm semafory umožňují preferenční průjezd křižovatkou.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru