Stovky řidičů už přišly kvůli rychlosti na místě o řidičák. Někdy přitom policistům stačí „domluva“

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 16. 4. 2024


Od ledna letošního roku je v platnosti nový bodový systém s novým sazebníkem pokut. A to policii dalo rozšířené pravomoci, přičemž jednou z nich je možnost zabavit řidičák přímo na místě kontroly. A to v situaci, kdy řidič překročí rychlost v obci o 40 km/h a více či o 50 km/h a více mimo ni. A takových řidičů jsou od nového roku stovky.

V průběhu ledna bylo takových řidičů 117. A jen o letošních Velikonocích, kdy probíhala policejní akce, přišlo na místě kvůli rychlosti o řidičák dalších 143 motoristů. A policisté upozorňují, že rychlost budou měřit i dále, a tak se dá očekávat, že těch, co přijdou o řidičák bude stále víc.

Více druhů překročení rychlosti

Zákon specifikuje jednotlivá překročení rychlosti podle toho, jak moc vysoká jsou. A od toho se také odvíjí tresty. Někdy si policisté vystačí domluvou, jindy sáhnou právě k zabavení řidičáku a správní úřad i k zákazu řízení. Krajská policejní tisková mluvčí Anna Štisová vysvětlila, že na takzvané malé překročení rychlosti stačí i domluva. „Malé překročení rychlosti je v obci nebo mimo ni o méně než 10 km/h. Za něj hrozí bloková pokuta do 1500 Kč, případně domluva, pokuta ve správním řízení 2000 Kč až 5000 Kč,“ popsala.

Překročení rychlosti v obci do 20 km/h nebo mimo obec do 30 km/h je takzvané střední. Za něj na místě hrozí pokuta od 1500 Kč do 2000 Kč, ve správním řízení od 2000 kč do 5000 Kč a k tomu i dva trestné body.

Vyšší překročení rychlosti je v obci o 20 km/h a více nebo mimo obec o 30 km/h a více. Pokuty za takové překročení hrozí blokově ve výši 2500 Kč až 3500 Kč, ve správním řízení 4000 Kč až 10 000 Kč. A k tomu čtyři trestné body.

A vysoké překročení rychlosti už je velký problém. Jde o situaci, kdy policisté naměří v obci o km/h a více a mimo obec o 50 km/h a více. „Zde nelze uložit blokovou pokutu na místě, ale pouze pokutu ve správním řízení ve výši od 7000 Kč až do 25 000 Kč. Počet trestných bodů je 6 a zákaz činnosti je na 6 až 18 měsíců,“ vysvětlila Anna Štisová.

Štítky: , , , , , , ,

7 názorů na “Stovky řidičů už přišly kvůli rychlosti na místě o řidičák. Někdy přitom policistům stačí „domluva“”

 1. Jsem ridic kamionu a dostal jsem 4 body za rychlost v obci za 71km nebudu komentovat to že obec je na rychlostní komunikaci tudíž 50 je tam úplně zbytečná ale budiž. Jezdím 33let ale tímto přístupem by si měly policisté již brzy měly udělat oprávnění na kamiony aby mohli závazet veškeré zboží protože s takovou buzeraci to nikdo dělat nebude jen tak dál narode

 2. Když se pokutuje rychlá jízda, tak proč ne bezdůvodně pomalá? Minulý týden. Mimo obec, devadesátka, a nějaká slepice tam je jede připosraně 50. Bohužel dost provoz proti a plná čára. Tak jsem jí po notné chvíli probliknul a protoubil. Pak uhnula úplně na stranu skoro do pangejtu. Fakt to je za trest chytit takovýhle vemeno před sebou.

 3. njn, vyhldem k tomu, ze vetsina auto pouziva na cestu do prace, tak si pujdou na trestnou lavici … odpocinout na urad prace

 4. Podstatné by mělo být, kde a jak nebezpečné překročení rychlosti bylo. Když pojedu zastavěnou nepřehledou vesničkou nebo uličkami sídliště o 40 víc, tak to je prasárna.
  Když pojedu vícepruhou „dálnicí“, třeba i se středovým oddělením v městě a třeba ani na hranici nebudu přes kolonu kamionů na značku začátku obce vidět, nebo ani tam nebude začátek obce nebo přímo značka označující výši snížené rychlosti a bude to dáno jiným předpisem (samozřejmě, že je řidiči mají znát) a nikoho neohrozím, tak to je úplně jiný případ i když absolutní hodnota překročení bude stejná. Nebo když je hranice obce volně v polích na přehledném úseku a řidič začne brzdit o chvíli později, tak je to také hned o 40 více, když budou na oblíbeném místě hned za značkou. Dostal jsem pokutu na přehledném místě při výjezdu z přehledné vesničky a při přehledné situaci za ní, viditelné na dálku. Přidal jsem jen o chvíli dříve a protože to bylo mírně z kopce, tak u značky konec obce dál za domy jsem po pár metrech byl už skoro na devadesátce. Jen jsem přehlédl radar schovaný za sloupem.

 5. Jsou to jenom výběrčí
  Nikdy jsem nedostal domluvu.I za světla mi dali 500
  Dej volovi pravomoc

  1. Jiří Krocil

   Souhlasím s Vaším názorem. Posledně jeli přede mnou státní policie a ani se neobtěžovali při výjezdu z kruhového objezdu dát znamení o směru jízdy. A kamarád za ten prohřešek dostal pokutu 500kcs.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru