Vybrat to správné jméno pro nový model není nic jednoduchého. Některé značky mají na tuto práci celé týmy profesionálů, jiné raději nechávají hlasovat své příznivce a fanoušky. Tak to udělal třeba SEAT, který nové jméno pro své chystané velké SUV vybíral z návrhů svých fanoušků.

V automobilovém světě ale neexistuje asi známější, ikoničtější a jednodušší jméno pro model, než je 911. Ať už tato tři čísla vyslovíte kdekoliv na světě, většina lidí bude okamžitě vědět, o jakém autě je řeč. Předpokládáme, že ani vám není potřeba 911 nějak zvlášť představovat. Jsme si jisti, že víte, že mluvíme o Porsche 911. Víte ale, jak tento stuttgartský automobilový skvost ke svému jménu vlastně přišel?

Toto dnes už slavné jméno nebo spíše označení je vlastně výsledkem chyby. Porsche svůj tehdy nový model chtělo prodávat pod označením 901. Jenomže jakmile tuto informaci Porsche pustilo do světa, přišel do Stuttgartu „přátelský“ dopis od Peugeotu, který mluvil o tom, že jakékoliv označení pro automobil, které by mělo být složeno ze tří čísel, přičemž uprostřed je nula, je absolutně nepřijatelné. Proč? Protože takové automobilové označení měla registrováno právě francouzská značka.

Traduje se, že po obdržení tohoto dopisu zavládl v Porsche chaos následovaný několika dlouhými marketingovými schůzkami. Jejich výsledkem je právě označení 911, které je dnes pojmem. A přitom vlastně jen vyměnili jedno jediné číslo. 🙂 Občas prostě stačí málo, aby se zrodila hvězda.