Ve Velké Británii po dálnici 130? Hazard s lidskými životy!

Autor: Pavel Srp - 21. 3. 2012


130 km/h na dálnici? U nás žádný problém. Ve Velké Británii se proti takovému návrhu bouří. Znamenalo by to zvýšení současné maximální povolené rychlosti o 20 km/h. Podle zástupců nezávislé organizace Brake to způsobí více nehod a následkem bude více mrtvých.

Ne vždy ale platí přímá uměrnost. Stačí se podívat třeba do sousedního Německa, kde na mnoha úsecích dálnic platí neomezená rychlost a mrtvých je na dálnicích méně než v okolních státech. V číslech z roku 2008 to znamená 54 usmrcených osob na milion obyvatel v Německu, 48/1 milion ve Velké Británii, 102/1 milion v ČR a na Slovensku dokonce 112/ 1 milion. Ano, mnoho z vás namítne, že stav tamějších dálnic je lepší než v již zmiňovaných okolních státech, ale není to také o disciplíně řidičů a fungování Policie?

Ale vraťme se zpět do Velké Británie. Zástupci organizace Brake dále tvrdí, že zvýšení není dobrý nápad, protože neproběhl žádný výzkum, který by dokázal nebo vyvrátil, zda je takový návrh bezpečný. Vláda by se také spíše měla zaměřit na to, aby nehody nevznikaly než na to, aby je „podporovala“ zvyšováním rychlosti. A v neposlední řadě znamená vyšší rychlost více spáleného paliva a tím pádem vyšší spotřebu a více škodlivých výfukových plynů.

Nechme se překvapit, jak to dopadne. Zda vláda tlak společnosti Brake a lidí ustojí a návrh „protlačí“.

[nggallery id=556]

-PS-

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru