cyklista-nehoda

Ve Velké Británii mají zákon na to, jak musíte otevřít dveře u auta. Pokud to tak neuděláte, hrozí vám vysoká pokuta

Autor: Radim Plachý - Zdroj: idnes.cz - Foto: Škoda - 11. 2. 2022


Velká Británie uzákonila, že pasažéři v autech budou muset otevírat dveře tzv. holandským chvatem. Co to znamená? Pokud budete sedět v autě vlevo, dveře budete muset otevírat pravou rukou, pokud budete sedět vpravo, pak levou rukou. Když to neuděláte, bude vám hrozit pokuta ve výši až 1000 liber.

Otevírat dveře protilehlou rukou než tou, kterou u dveří máte, má docela rozumný důvod. Mohou za to hlavně cyklisté. Britové totiž tvrdí, že pokud levé dveře otevřete pravou rukou, otočíte tělo i hlavu tak, že uvidíte, co se děje vedle auta i za autem. Díky tomu si tedy můžete všimnout, zda se k vám neblíží jiné auto anebo právě cyklista, kterého byste mohli otevřením dveří zranit.

Přečtěte si také:  V Hradci Králové proběhl tuningový sraz jako z filmu. Nechyběla vysoká rychlost ani zatýkání

Tato povinnost vešla v platnost koncem letošního ledna, řidiči musejí dveře holandským chvatem otevírat od 29. 1. 2022. A proč se takovému způsobu otevírání dveří říká „holandský chvat“? To proto, že jej vymysleli v Nizozemsku, kde jej čerstvé řidiče už dlouho učí.

Štítky: , , , , ,

4 názory na “Ve Velké Británii mají zákon na to, jak musíte otevřít dveře u auta. Pokud to tak neuděláte, hrozí vám vysoká pokuta”

  1. Václav Tržický

    Další slabomyslní. Svět se úplně zbláznil, skoro o všem rozhodují lidé, mdlého rozumu.

  2. A vybírat se budou pokuty na parkovišti či na venkově, kde žádní cyklisté nejezdí. Dejte policistovi obušek a policista obušek na 100% použije a Vás bezdůvodně zmlátí.

    A myslím si, že je to přesně naopak. Pokud otevírám pravou rukou levé dveře tak je to natolik nepohodlné a bolestivé, že mi to stočí zrak do podlahy. A stejně dveře protilehlou rukou nemohu pořádně otevřít. Do dveří bych musel naopak drcnout a to je ještě horší.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *