2019-praha-letnany-Racing-a-Glasurit-Classic-Expo- (6)

V Praze začala výstava závodních aut a veteránů Racing Expo & Glasurit Classic Expo [fotogalerie]

Autor: Tisková zpráva -   9. 11. 2019


V pražských Letňanech začal včera třetí ročník výstavy Racing Expo a Glasurit Classic Expo. Navštívit ho můžete i dnes a zítra. My jsme se tam byli podívat a přinášíme pro vás velkou fotogalerii toho, na co se můžete těšit.

Racing Expo se zaměřuje na oblast automobilové a motocyklové závodní techniky. Z více než stovky exponátů se velká pozornost určitě soustředí například na tovární Škodu Fabia R5, se kterou jezdí mistr světa a Evropy v rallye Jan Kopecký. Společnost ji bude dělat několik dalších skvostů s okřídleným šípem ve znaku, které zapůjčilo firemní muzeum. Pražský tým Bohemia Energy racing with Scuderia Praha přivezl Ferrari 488 GT3, s nímž triumfoval v letošním šampionátu 24H Series.

Ve velkém stylu se prezentuje roudnický Buggyra Racing. Na jeho stánku se objevil okruhový truck Adama Lacka i kamion, připravovaný pro nadcházející ročník Rallye Dakar. Nechybí ani žhavá novinka, bugina Can-Am Buggyra MK50 XRS, s níž se pouštního dobrodružství zúčastní Josef Macháček. Do světa dálkových maratonů však fanoušky uvedou také vozy Martina Macíka či Tomáše Tomečka. Kousek nefalšované Ameriky přinese Ford Mustang Martina Doubka, startujícího v evropské větvi série NASCAR.

Velmi hojně jsou zastoupeny i terénní disciplíny autokros a rallyekros, stejně jako karting. Z jednostopých strojů je třeba upozornit na poutavou kolekci plochodrážních speciálů nebo současných i historických motocyklů pro silniční závody.

Návštěvníci se po oba víkendové dny budou moci setkat s předními osobnostmi našeho motoristického sportu. Účast přislíbili kupříkladu Tomáš Enge, Jan Kopecký, Filip Salač či Josef Král. Nebudou jen líčit svoje zážitky a rozdávat podpisy, ale také se utkají mezi sebou na špičkových simulátorech. Pro výherce v některé z početných soutěží jsou připraveny poutavé ceny, včetně vstupenek na předpremiéru filmového trháku Le Mans ´66.

Dnes, tedy v sobotu se v 17 hodin odehraje na hlavním pódiu premiérové předání cen Legenda autosportu (Karel Loprais, Břatislav Enge, Jiří Moskal), Legenda motosportu (Milan Špinka, Květoslav Mašita, Zbyněk Havrda) a Osobnost motorsportu (Petr Bold, Milan Maděryč, Miloslav Regner).

Glasurit Classic Expo je koncipováno jako velkolepý výlet do dějin automobilismu nejen na našem území. Tuzemskou produkci zastupují kupříkladu Aero 30, nádherně karosované firmou Sodomka, Tatra 603 B5, která se v šedesátých letech zúčastnila věhlasného Marathonu de la Route nebo o něco starší Tatra 602 Tatraplan Sport, o jejíž znovuzrození se zasloužil herec Luděk Munzar.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2023: Prokop s Chytkou se po 4. etapě posouvají na 9.místo celkově a získávají cenu Fair Play

Jediná svého druhu v České republice je Alfa Romeo z roku 1939. Plymouth P3 k nám zase doputoval přes Jižní Afriku, takže patří k několika málo dochovaným kusům s pravostranným řízením. Prakticky z popela povstal díky pečlivé renovaci kultovní Volkswagen Karmann Ghia z poloviny sedmdesátých let. Do stejné epochy náleží i veleúspěšná soutěžní Lancia Stratos. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Glasurit Classic Expo je také vítanou příležitostí pro nejrůznější značkové kluby. Krasavci z majetku svých členů se tak kromě Federace klubů historických vozidel a Veteran Car Clubu pochlubí také Rolls-Royce klub, Mercedes-Benz klub Česká republika, South Bohemia Rally Club, Škoda Home, Fiat Car Classic a mnoho dalších.

Součástí programu jsou rovněž odborná sympózia, diskuse a nezbytná Concours d’Elegance. V sobotu 9. listopadu ve 13:30 hodin proběhne dražba historického motocyklu Jawa Pionýr. Výtěžek z ní bude předán projektu Pomozte dětem.

Racing Expo a Glasurit Classic Expo jsou veřejnosti přístupné dnes od 10 do 18 hodin a zítra od 10 do 17 hodin.

Štítky: , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *