V Praze po nehodě shořela dvě auta. Víte, jak se v takovém případě chovat? Myslete hlavně na bezpečnost

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Policie ČR, HZS Praha, HZS Libereckého kraje - Ilustrační foto: Hasiči Praha - 9. 12. 2024


V neděli kolem sedmé večerní došlo v pražské Bucharově ulici k nehodě dvou aut. Obě auta po střetu začala hořet a než přijeli hasiči, zbyla z nich jen ohořelá torza. Je štěstí, že se při nehodě nikomu nic vážného nestalo, všichni z obou aut stihli utéct do bezpečí. Taková nehoda se může stát kdykoliv a kdekoliv. Je proto dobré vědět, jak se v takovém případě chovat.

V případě této nehody vše vyšetřují policisté a spolu s hasiči musí přijít na to, proč auta začala tak rychle hořet. Ať už je důvod jakýkoliv, je dobré pamatovat na to, že ne každý požár máte anebo dokonce můžete hasit svépomocí. Zrovna v tomto případě je otázkou, zda by hasicí přístroj v autě pomohl.

Hlavně myslete na svou bezpečnost

Situace, kdy dojde k požáru auta po nehodě, je vážná. V prvé řadě se snažte sebe a ostatní dostat z aut co nejrychleji pryč. Ihned volejte linku 112, která na místo pošle hasiče i záchranku. Věnujte se případně spíš zraněným, a to dle instrukcí operátora linky. Požár nechte na hasičích.

Pokud dojde k požáru auta třeba během jízdy, máte zpravidla víc času reagovat. Už ve chvíli, kdy se z auta začne kouřit nebo jen ucítíte zápach spáleniny, ihned zastavte! Nechte zařazený rychlostní stupeň, jen ruční brzda by vlivem požáru mohla povolit a hořící auto by se mohlo samovolně rozjet. „Pokud nám to situace umožňuje, nezastavujeme v místech, kde by požár mohl způsobit další škody (v blízkosti jiných vozidel, budov, benzínových čerpacích stanic, plastových kontejnerů a popelnic). Na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla se snažíme zastavit v odstavném pruhu, nebo co neblíže k němu. Po zastavení vozidla vypneme motor a automobil rychle opustíme,“ vysvětluje Lucie Hložková z HZS Libereckého kraje.

Pokud je to jen trochu možné, oblékněte si reflexní vestu. Pokud máte po ruce hasičák, můžete jej zkusit použít. Má to ale svá pravidla. Vždy musíte postupovat velmi opatrně a myslet u toho hlavně na svou bezpečnost. Pamatujte na to, že hasicím přístrojem je možné zkusit uhasit jen počínající požár, jakmile se plameny rozhoří, k autu se už nepřibližujte.

„K hořícímu vozidlu přistupujeme ze směru po větru. Hasicím přístrojem je třeba hasit pouze přes mezeru mírně otevřené kapoty i z důvodu větší účinnosti hasebního prášku. Při otevření kapoty motorového prostoru by došlo k rychlému přístupu vzduchu, který by podpořil hoření. Pozor na popáleniny od rozpálené kapoty,“ doplnila Lucie Hložková

A jaký hasičák vybrat do auta? „Nejvhodnější hasicí přístroj pro osobní vozidla je práškový, který můžeme zakoupit ve většině prodejen s autodíly a autodoplňky. Postačí malý kilový nebo dvoukilový. V některých zemích EU tvoří povinnou výbavu vozidla. Hasicí přístroj umístíme ve voze co nejblíže řidiči, tak aby v případě dopravní nehody nemohl zranit osádku vozidla. Nejlepší je uchycení v dosahu pro rychlé použití, k podlaze pod jedním z předních sedadel, případně ve schránce před spolujezdcem. Kromě hasicího přístroje je vhodné mít ve svém vozidle také řezač pásů, který umožní v případě potřeby přeřezat zapnuté bezpečnostní pásy a dostat se tak rychleji z vozidla,“ dodala mluvčí hasičů Iva Michalíčková.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru