V hlavní roli BMW. Auta mnichovského výrobce si zahrála ve spoustě filmů

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 16. 10. 2021


To nejlepší, co lze s jakýmkoliv BMW zažít, je radost z jízdy. Ale jsou chvíle, kdy je nejlepší zůstat doma. A tehdy je třeba přijít s alternativními řešeními. Jedním z nich je najít filmy, které diváka přenesou do kouzelného světa příběhů. V mnoha z nich hrají vozy BMW významnou roli.

Podle online databáze filmových vozů imcdb.org se vozy BMW objevily v téměř 30 000 filmech, seriálech a dokumentech z celého světa. A to mluvíme o všem, co má na sobě znak BMW, od malého modelu Isetta přes nejrůznější motocykly a automobily až po studie vozidel, která se dostala do centra pozornosti spíše při natáčení filmů než na autosalonech.

Podle webových stránek se BMW řady 7 objevilo v téměř 2000 filmech, BMW řady 3 všech typů má přibližně stejný počet filmových vystoupení a například BMW X5 si může do životopisu připsat více než 500 filmových vystoupení. Ne vždy se jednalo o důležité role, ale i tak je to působivý počet.

Zachránit svět? Žádný problém!

BMW je ve světě tajných agentů jako doma. Alespoň mezi jejich filmovými ztvárněními se těší velké oblibě. Tom Cruise se jako Ethan Hunt dostal do tří filmů série Mission: Impossible. Ve snímku Phantom Protocol řídí BMW Vision EfficientDynamics, což byla studie, ze které později vzniklo sériové BMW i8, a BMW řady 6 Cabrio. V dalším filmu Drsný národ se prohání v BMW M3 a v Mission: Impossible – Fallout řídí BMW M5 a po Londýně se prohání na motocyklu BMW R nineT Scrambler.

Ethan Hunt je sice nejlepší, ale pokud se chcete dostat na špičku mezi tajnými agenty, musíte si říkat James Bond. I on se při plnění svých úkolů na záchranu světa spoléhal na vozidla BMW. V roce 1995 si BMW Z3 v modré barvě Atlanta Blue odbylo světovou premiéru ve filmu Zlaté oko s Piercem Brosnanem za volantem. Ve filmu Zítřek nikdy neumírá z roku 1997 se objevilo BMW 750iL ve stříbrné metalíze Aspen, které mohl agent 007 ovládat na dálku z mobilního telefonu. A před padouchy prchal s Bond girl Michelle Yeoh v jedněch z nejpamátnějších scén filmu na motocyklu BMW R 1200 C.

Ve filmu Jeden svět nestačí je opět pronásleduje ve stříbrném BMW Z8 se šestistupňovou převodovkou a motorem V8 o výkonu 294 kW/400 koní. Tento snímek však není pro milovníky značek se slabými nervy. Jednou z legendárních scén je ta, ve které obří pila rozřízne tento roadster na dvě části.

Záběry ze zákulisí ukazují, jak 575koňový Range Rover Sport SVR létal v nové bondovce vzduchem

A ještě jeden výlet mezi špióny – k filmu Červená volavka z roku 2017 s herečkou Jennifer Lawrence, který se natáčel také v Bratislavě. BMW řady 7 se ve filmu objevuje jako průvodce. BMW je také dlouholetým partnerem Sdružení amerických režisérů (Directors Guild of America), jehož výroční ceny DGA jsou v Hollywoodu a celém filmovém průmyslu vysoce ceněny a jsou předchůdcem Oscarů.

I superhrdinové jezdí v BMW

Mnoho superhrdinů studia Marvel umí létat nebo se pohybovat nějakým mimořádně rychlým způsobem, ale jsou i tací, kteří používají automobily. A do jejich služeb se dostávají i vozidla mnichovské automobilky. BMW iX3 se například v září objevilo ve filmu studia Marvel s názvem Shang-Chi: Legenda o deseti prstenech. Vedle BMW iX3 se ve filmu objevil také sportovní vůz BMW M8 v červené barvě Melbourne od BMW Individual. Jedná se o pokračování úspěšné spolupráce mezi BMW a filmaři ze studia Marvel. Navazuje tak na BMW X3 a BMW řady 2 Gran Coupé ve filmu Black Widow, který měl premiéru na začátku července.

Motocykly jako filmové hvězdy

Mimořádné dynamické schopnosti motocyklů BMW Motorrad zaujaly také filmaře a hrdinové jednostopých vozidel se stali partnery herců v akčních filmech. Milla Jovovich dokonce ve dvou filmech jezdila na motocyklech BMW. Nejprve v akčním sci-fi Ultraviolet z roku 2006 bojovala proti zlu s pomocí BMW R 1150 R a sama natáčela kaskadérské kousky. O rok později se znovu objevila na motocyklu BMW, tentokrát na modelu K 1200 R ve filmu Resident Evil: Extinction, který byl inspirován počítačovou hrou.

A protože se v Indii, kde Bollywood určuje vkus, natáčejí také filmy, motocykly BMW se prosadily i v tomto kulturním světě. Zejména pokud jde o akční filmy jako Dhoom:3. Právě tam dvojice motocyklů BMW S 1000 RR a BMW K 1300 R podpořila akční scény honiček v Chicagu.

Na stopě vraždy

Mnichovské oddělení vražd a jeho vrchní inspektor Stephan Derrick. To je 281 trestních případů, kdy se BMW řady 5 představilo jako služební vozidlo. Od první generace E12 až po E28. V pozdějších řadách se Stephan Derrick přesunul do BMW řady 7 a průběžně jezdil s modely E23, E32 a E38. Pokud máte rádi inteligentní detektivky, může být sledování seriálu Derrick zajímavým zkrácením nejen podzimního období. Nepřetržité sledování všech dílů by vám zabralo téměř dva týdny a jistě byste při něm objevili mnoho dalších vozů BMW, které byly v době vzniku seriálu v letech 1974 až 1998 na silnicích.

Za zmínku stojí také akční film Na plný plyn z roku 2017. Hlavní hrdina v podání Scotta Eastwooda plánuje ukrást sbírku vzácných automobilů a přijímá také jednu velkou výzvu. Ve filmu se objeví řada vozů BMW i motocykl BMW R nineT. Již v úvodní akční scéně předvádí BMW M3 naplno svou sportovní dynamiku a výkon. Úžasné BMW řady 6 Gran Coupé slouží ve filmu Na plný plyn několikrát jako únikové vozidlo. Představí se také BMW řady 4 Cabrio, ikonické BMW i8 a vzácné historické BMW 327.

Ve vlastní režii

Kromě filmů a televizních seriálů se BMW objevuje rovněž v kratších filmech, které si automobilka přímo objednala. Mezi jejich tvůrce patří prvotřídní hollywoodští režiséři a scenáristé, v hlavních rolích se objevují největší hvězdy. Osm filmů ze série The Hire režírovali v letech 2001 až 2002 takoví velikáni jako Tony Scott, Guy Ritchie a Ang Lee. Kromě Cliva Owena či Madonny se v hlavní roli objevily také vozy BMW 740i, BMW M5 a BMW Z4.

Clive Owen se objevil také ve filmu z produkce BMW v roce 2016, kdy měl premiéru film Útěk. Ve filmu režiséra Neilla Blomkampa, nominovaného na Oscara, si hlavní roli řidiče zahrál právě Clive Owen, nominovaný na Oscara. Ve filmu se objevili také Dakota Fanning, Jon Bernthal a další hvězda nominovaná na Oscara, Vera Farmiga. Stejně důležitý byl ve filmu i vůz BMW řady 5, který si Clive Owen vybral jako své oficiální vozidlo. Snímek Útěk je přitom poctou 15. výročí původní filmové série The Hire, v níž se Clive Owen objevil v různých misích jako řidič rozličných modelů BMW.

Na vážnější témata se zaměřil film The Small Escape z roku 2019, který měl premiéru na YouTube a sociálních sítích. Třicet let po pádu Berlínské zdi vyprávěla automobilka BMW příběh o touze po svobodě, vynalézavosti a designérských schopnostech. Toto je skutečný příběh, který zažil Klaus-Günter Jacobi, jeho přítel Manfred Koster a BMW Isetta, mini automobil, který pomohl devíti lidem uprchnout z NDR.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru