BMW Isetta je nejmenším vyrobeným BMW historie, to ale neznamená, že právě do té historie se nezapsalo velkým tučným písmem. Věděli jste, že tento model hrál velmi důležitou roli v pašování lidí z východního do západního Berlína?

Nechceme vás podceňovat, ale něco nám říká, že o takové části německé a BMW historie slyšíte poprvé. I samo BMW tuší, že o této statečnosti některých lidí vůbec nevíte a tak připravilo krátký film o tom, kterak maličká Isetta pomáhala tajně převážet lidi přes ostře hlídané hranice.

BMW slaví 100 let od svého prvního světového rekordu. Trvalo to pouhé 3 roky od založení

Snímek se jmenuje „The small escape“, tedy Malý útěk o jeho děj se odehrává v roce 1964. Hlavním lidským hrdinou, a to doslova, je Klaus-Günter Jacobi. Dnes Kalus provází v BMW muzeu a je spokojeným důchodcem. Ovšem v roce 1964 dokázal, jak odvážným mužem je, když se jednoho dne rozhodl přestavět Isettu tak, aby se do jejích útrob vešel člověk. Jistě víte, že jde o super malé autíčko, kam se standardně vejde jen řidič. Ovšem Klaus neváhal a v útrobách auta vytvořil speciální prostor, kam se sice dost nepohodlně, ale přesto vměstnal člověk.

Jedním z těch lidí, kteří se do tohoto prostoru vešli, byl Manfred Koster. Aby se do auta vešel, musel Klaus odmontovat vzduchový filtr, vyhodit rezervu a zcela odmontovat celé topení. K tomu ještě vyhodil palivovou nádrž, která v Isettě má standardně objem 13 litrů a místo ní namontoval novou, jejíž objem měl jen 2 litry. I tak je vidět, že pohodlné to opravdu nebylo. Ale šlo o životy a malá Isetta neměla v policistech při kontrole vzbuzovat jakékoliv podezření. A povedlo se!

Klaus nakonec přes hranice tímto způsobem převezl hned několik a nikdy na to stráž nepřišla. Auto je dnes vystaveno v Berlínském Wall Museu, jehož expozice se věnuje všemu kolem Berlínské zdi a tomu, co se v době její stavby, ale i jejím pádu týká.