Test Audi Q8 Sportback 55 e-tron quattro | elektromobil (2023)

V Evropě už elektromobily překonaly naftová auta. Celkem se prodalo skoro o pětinu aut víc než loni

Autor: Pavel Srp - Zdroj: ACEA - Foto: Pavel Srp - 26. 7. 2023


Prodeje elektromobilů už pár let rostou, protože k jejich koupi pomáhají různé dotace. V červnu jejich prodej v EU poprvé překonal prodej naftových aut. Elektrických aut se prodalo dokonce o 1,5 % více než nafťáků.

V Evropské unii se v červnu elektromobily v prodejích poprvé dostaly před naftová auta. Elektromobilů se ve státech EU prodalo 158, zatímco naftových aut jen necelých 140 tisíc. Informaci na svém webu zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Elektromobily zaznamenaly zvýšení prodeje z květnových 10,7 % na červnových 15,1 %, čímž se dostaly před naftové vozy, jejichž podíl byl 13,4 %.

Elektromobily se tak v červnu v EU staly třetím nejpopulárnějším pohonem, může za to zcela jistě o masivní nárůst registrací Tesly Model Y, která je za letošní první pololetí vůbec nejprodávanějším autem v Evropě. V prodejích ovšem stále vedou benzinová auta s 36,3 % a v závěsu za nimi jsou hybridy (klasické full-hybridy, nikoliv plug-in hybridy) s 24,3% podílem na trhu.

Graf: Prodej nových osobních aut v EU podle typu pohonu
Graf: Prodej nových osobních aut v EU podle typu pohonu | Zdroj: ACEA

Celkem se za první půlrok 2023 prodalo v Evropské unii 5,4 milionu osobních aut, což je o znatelných 17,9 % více než v loňském roce, ale stále o 21 % méně, než v roce 2019 před koronavirem a válkou na Ukrajině.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru