tankovani-cerpaci-stanice-palivo-jaguar-f-type-400-awd

V Evropě by mohl být v létě nedostatek pohonných hmot, varuje šéf IEA

Od Radim Plachý | Zdroj: auto.pravda.sk, Der Spiegel - Foto: Pavel Srp - 3. 6. 2022 0

Situace kolem pohonných hmot je nejen v Evropě poměrně napjatá. Ceny rekordně narostly a klesat podle ekonomů jen tak nebudou. Šéf Mezinárodní agentury pro energetiku ale může být ještě hůř.

Šéf Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) Fatih Birol říká, že v současnosti zažíváme ropnou krizi, plynovou krizi i elektrickou krizi naráz, což je velký problém. Na starý kontinent se v současnosti dováží asi 50 milionů tun ropy, přičemž přibližně polovina je z Ruska. A to je aktuálně politicky nekorektní.

Přečtěte si také:  Převážíte ze zahraničí více než 20 litrů pohonných hmot? Porušujete zákon a Celní správa vám může dokonce zabavit auto

Pokud by bylo zavedeno opravdu 100% embargo na dovoz ruské ropy, mohlo by to znamenat, že by mohl být v Evropě nedostatek paliva. Důsledkem toho by s největší pravděpodobností byla situace, kdy by se lidé pohonnými hmotami chtěli předzásobit, což se v podobných situacích běžně stává. Pohonné hmoty by tak ze zásobníků mohly zmizet opravdu rychle.

Německá vláda snížila daň z pohonných hmot víc než ČR. U benzinu je sleva skoro 9 Kč, u nafty 4 Kč

Embargo na ruskou ropu v tuto chvíli neplatí, Evropská unie zavedla embargo jen na ruské ropné tankery, nikoliv na ropovody. To ale neznamená, že pohonné hmoty nedojdou. Koronavirová pandemie je na ústupu a lidé začnou opět více cestovat. A právě to může být podle Birola problém. Pro německý magazín Der Spiegel se šéf IEA vyjádřil, že „jakmile začne v Evropě a v USA sezóna dovolených, poptávka po pohonných hmotách stoupne. Potom by se mohlo stát, že by mohl být nedostatek benzinu, nafty anebo leteckého paliva. Zejména v Evropě“.

Přečtěte si také:  Senát schválil balíček pomoci proti drahým pohonným hmotám. Nejvíce ušetří ti s novým autem

Dodal také, že současná energetická krize je větší než ta, která byla v 70. letech minulého století, a bude trvat déle. Tehdy to podle něj bylo jen o ropě, teď je to prakticky o všech komoditách.