tankovani-cerpaci-stanice-palivo-bmw-m4-coupe

Německá vláda snížila daň z pohonných hmot víc než ČR. U benzinu je sleva skoro 9 Kč, u nafty 4 Kč

Od Radim Plachý | Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 3. 6. 2022 0

Stejně jako klesla 1. června cena za paliva u nás, klesla i v sousedním Německu. Snížení cen si na tři měsíce připravila tamní vláda a je ve výši až 35 centů (8,70 Kč) na litr benzinu a 17 centů (4,20 Kč) na litr nafty. Současně s tím vláda upravila i ceny regionální dopravy. Měsíční jízdenka s platností po celém (ve městech i mimo ně) Německu teď stojí 9 eur (220 Kč).

S vysokými cenami paliva bojují všechny (nejen) evropské země, Českou republiku a Německo nevyjímaje. Zatímco Česká republika zlevnila pohonné hmoty o 1,50 Kč snížením sazby spotřební daně, tak v Německu snížili ceny výrazněji. Na druhou stranu jejich ceny paliva byly ještě vyšší než u nás. Benzin totiž u našich západních sousedů stál i 2,30 eura za litr, což je v přepočtu asi 57 Kč. 

Přečtěte si také:  Na čerpacích stancích v ČR jsou nyní prodávána zimní paliva. Od těch letních se odlišují

Snížení daně na paliva se na německých čerpacích stanicích projevilo hned ve středu 1. června. Zatímco v úterý, tedy o posledním květnovém dnu, stál benzin v průměru asi 2,15 eura (53,20 Kč) a nafta cca 2,04 eura (50,50 Kč) za litr, ve středu odpoledne už byla průměrná cena benzinu o 30 centů nižší a cena nafty klesla o 14 centů.

Dnes začala platit nižší spotřební daň na paliva. Ceny se však snížily jen na hodnoty před dvěma týdny

Německý autoklub ADAC překvapilo, jak rychlý pokles cen byl. Němci v současnosti tankují pohonné hmoty opět s cenou do 2 eur. ADAC ale jedním dechem dodává, že ceny paliv jsou stále příliš vysoké, a myslí si, že je tu stále prostor pro jejich snížení. To si zcela jistě myslí i zákazníci…