skoda-120

V ČR je na prodej Škoda 120 L s katalyzátorem

Od Pavel Srp | Zdroj: bazos.cz - Foto: Škoda - 12. 4. 2021


Škodovky s motorem vzadu a pohonem zadních kol se prodávaly v době, kdy v Evropě nebylo potřeba dodržovat tak přísné emise jako v některých zahraničních zemích. U nás prodávané škodovky tak jezdily s karburátorem, ale v zámoří se prodávaly verze se vstřikováním paliva a katalyzátorem.

Poslední škodovky s motorem vzadu se prodávaly až do roku 1990 (sedany), respektive 1991 (kupé Rapid). Pohánělo je několik motorů, přičemž na vrcholu stále čtyřválce s objemem 1,3 litru. Ty byly u nás prakticky vždy vybaveny karburátorem a o katalyzátoru si mohly nechat jen zdát, ostatně jako spousta dalších tehdejších aut.

Existovaly však trhy, kam automobilka vyvážela, ale nedokázala tam s „našimi“ auty plnit přísné předpisy – a to jak bezpečnostní, tak i z pohledu emisí. Auta tak předělávala, ať už tak, aby vypadala lépe (pro Velkou Británii), tak i tak, aby se vůbec mohla prodávat (Kanada).

Ani tak to ale nebylo jednoduché, protože do několika stovek modelů musel kanadský importér katalyzátor domontovat dodatečně, protože úřady zjistily, že škodovky emisní normy nesplňují. Šlo o řešení, kombinující dodatečnou montáž neřízeného katalyzátoru s ocelovou vložkou. Pak už emise auta plnila, ale traduje se, že taková oprava, respektive úprava nebyla úplně trvanlivá a fungovala přibližně jen 20 až 30 tisíc kilometrů.

Video z roku 1985 představuje historii a současnost značky Škoda

Důsledkem toho ovšem byl vývoj verzí, které s katalyzátorem počítaly už z výroby. Šlo o verze se systémem vstřikování paliva Bendix, který se objevil v exportních modelech Škoda 135 Li a 135 GLi. Tyto verze už používaly katalyzátor Walker s keramickou vložkou.

V České republice se nyní objevila na prodej Škoda 120 L, která má na výfukovém potrubí také katalyzátor. Prodejce sice mnoho informací nesdělil, ale fotka motorového prostoru jeho přítomnost jasně dokazuje. S největší pravděpodobností jde o katalyzátor domontovaný následně, nikoliv přímo při výrobě.

Pokud byste o auto měli zájem, pak vězte, že jde o kus vyrobený v roce 1987 a najeto má mít jen 12 500 kilometrů. Podle fotografií, které si můžete prohlédnout v inzerátu, vypadá opravdu zachovale. Cenu si prodejce představuje 129 tisíc korun.