Segment ostrých hatchbacků dlouho nebyl tak zajímavý, jako je tomu v dnešní době. Myslíte, že ne? Pak si vzpomeňte na Hondu Civic Type R, Hyundai i30 N, chystaný nový Mercedes-AMG A 45, Audi RS 3, a tak bychom mohli ještě chvíli pokračovat… To vše jsou dokonale vyladěné stroje, které možná na první pohled působí jen lehce přidrzle, ale jejich krocení chce hodně zkušeností a občas i odvahy.

Mezi tuhle rychlou a zatraceně zajímavou sebranku můžeme s čistým svědomím zařadit i SEAT Leon Cupra, který svůj život v aktuální generaci začal s 265 koňmi (tato verze se u nás oficiálně neprodávala) a dostala se až na aktuálních 300. SEAT posléze představil ještě ostřejší Leon Cupra R v limitované edici 799 kusů.

V případě auta z videa jde o verzi před modernizací, jejíž výchozí výkon byl 265, 280 a nebo 290 koní. Jenomže přeplňovaný dvoulitr jako by si říkal o nějakou tu úpravu. A podle všeho k tomu stačí málo, konkrétně změna map řídící jednotky, upravený výfuk a pár dalších drobností. Výsledkem může být i 450 velmi ostrých koní. Jen se vžijte do toho zrychlení, které si můžeme prohlédnout ve videu. To, jak kmitá ručička z 0 na 265 km/h, kdy motor točí zběsilých 7 000 otáček, vážně bere dech. To se pak ani nedivíme tomu bezpečnostnímu vnitřnímu rámu auta a vícebodovým bezpečnostním pásům…