ukrajina-LADA

Ukrajinští řidiči musí v Česku registrovat svá auta. Ignorování této povinnosti bude drahé

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Pavel Srp - 2. 10. 2023


Nejde si nevšimnout, že aut s ukrajinskou registrační značkou je na našich silnicích opravdu velké množství. Zatím to byla trochu divočina, kdy vlastně nikdo nevěděl, kolik takových aut v Česku reálně jezdí. A ještě větší divočina je po jejich řidičích a majitelích vyžadovat placení pokut. To by se ale v následujících měsících mělo změnit.

„Kdo provozuje na území ČR motorové vozidlo s ukrajinskou poznávací značkou, musí být zapsán v evidenci ukrajinských vozidel, a to nejpozději do 7 dnů od udělení dočasné ochrany nebo víza za účelem strpění,“ sdělilo ministerstvo dopravy. Toto opatření začíná platit od 1. ledna 2024. Nicméně ti řidiči, kteří už v Česku jsou, mají na splnění této povinnosti už období mezi říjnem a koncem roku. Tato podmínka se nevztahuje na mezinárodní provoz. Ministerstvo také vysvětlilo, že registrace bude oproti klasickému zápisu do registru vozidel zjednodušená a bude také zdarma.

Přečtěte si také:  Bezplatné krytí škod za nepojištěné ukrajinské řidiče končí. ČKP bude k vymáhání škod přistupovat individuálně

Ukrajinští řidiči se s žádostí o registraci vozu mohou obrátit a kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, kde spravují registr vozidel. S sebou musí mít doklad totožnosti, malý nebo velký techničák a takzvané oznámení o provozovateli. Jde o dokument, který řidiči ke stažení najdou na webu ministerstva dopravy.

Důvodem pro tuto novou povinnost je nejen zjištění počtu ukrajinských aut, ale právě i lepší vybírání pokut za přestupky, které je v současné době mírně problematické. Pokud řidiči z Ukrajiny tuto povinnost nesplní, mohou se dočkat pokuty až 30 000 Kč, kterou budou moci policisté vybírat přímo na místě kontroly.

Přečtěte si také:  Prodeje aut napříč Evropou rostou. Nejvíce se prodávají elektromobily

Ovšem v případě povinného ručení se nic nemělní. Auta stále mají ukrajinské registrační značky, musí tedy být pojištěna u některé z ukrajinských pojišťoven. A protože by řešení případných škod bylo poněkud problematické, uhradí je poškozeným Česká kancelář pojistitelů prostřednictvím Garančního fondu. Pokud se ukáže, že viníkem je řidič, který hranice Česka překročil před více než šesti měsíci, škodu po něm pak vymáhá.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *