ukrajina-LADA

Ukrajinská auta by měla být od ledna 2024 v českém registru vozidel, jinak Ukrajincům hrozí pokuta až 30 tisíc korun

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 19. 4. 2023


O tom, že se v České republice chystá registr ukrajinských automobilů, které po našem území jezdí, se už nějakou dobu mluví. Dnes takový návrh schválila poslanecká sněmovna ve vládní novele. Ta se primárně týká zpřísnění postihu za organizované převaděčství a má zjednodušit podmínky pobytu a zaměstnávání vybraných skupin cizinců. Novela nyní zamíří k posouzení senátorům.

V novele azylového zákona se projednávalo mimo jiné i to, jak naložit s ukrajinskými vozidly na českém území. Ta jsou totiž (respektive jejich majitelé) prakticky nedohledatelná a jejich dopravní přestupky nelze nijak řešit, pokud je policie nezastaví na místě. Ukrajinští uprchlíci, kteří do České republiky utekli před ruskou invazí, a používají tu automobily s ukrajinskou registrací, je s největší pravděpodobností do ledna 2024 budou muset nechat zapsat do české evidence. Pokud by tak neučinili, od Nového roku by s auty po českých silnicích nemohli legálně jezdit a pokud by je policie zastavila, hrozila by jim pokuta až 30 tisíc korun.

Přečtěte si také:  Rozprodání auta na náhradní díly a vyřazení z registru vozidel

Majitele ukrajinských aut totiž nejen nelze na území EU jednoduše dohledat, ale také jim tady neplatí pojištění, respektive povinné ručení. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) v minulém týdnu oznámila, že už za ně nebude hradit škody po dopravních nehodách. Podle ČKP se po českých silnicích v současnosti pohybuje asi 38 tisíc ukrajinských aut, přičemž asi čtyři tisíce z nich nemá pojištění.

Nová evidence provozovatelů automobilů s ukrajinskou poznávací značkou na území České republiky má podle schválené úpravy bezpečnostního výboru zlepšit postižitelnost dopravních přestupků, které s nimi řidiči spáchají. Jde zejména o automatizované zjišťování dopravních přestupků jako je například porušování maximální povolené rychlosti na průjezdových radarech, jízda na červenou nebo parkování ve vyhrazených zónách. Zákon pak pro tyto případy stanoví objektivní odpovědnost provozovatele automobilu, takže za přestupek bude odpovědný ten, na něhož bude v registru vozidlo vedeno. Evidence bude na jednotlivých obecních úřadech spuštěna od letošního října a Ukrajinci budou mít na zápis do registru čas do konce roku.

Štítky: , , , ,

5 názorů na “Ukrajinská auta by měla být od ledna 2024 v českém registru vozidel, jinak Ukrajincům hrozí pokuta až 30 tisíc korun”

 1. kdyz je to uz schvalene, proc az od roku 2024?? to jim toho projde jeste hodne, nez na ne budou moct…

 2. A nemá to být hned při příjezdu? Povinné ručení okamžitě,stk okamžitě,nás buzerují oni do r.24 zobliga.kde to vlastně žijeme?

 3. Sylvie Henčlová

  Prosím? Proč by měli být v českém registru od ledna 2024? To už doufám odtáhnou do pr… Nebo dokdy je taky ty příživníky budeme živit a doplácet na ně?

 4. Proč to už dávno není? Tihle umělci ve vládě , odborník vedle odborníka. Dávat jim prachy to šlo forem, ale ochránit své občany na silnicích, nezájem.
  Onehdy jsem na rezidentskem parkování, chtěl vysvětlit Pražákovi, že není doma a tudíž ať vypadne. Dle SPZ.
  Auto drahé, nové, a ejhle bon to mladý statný Ukrajinec. A že mu nebudu tikat, a já na něho kdyby parkoval kde má, neTIkal bych mu. Drzej jak lázeňská veverka, tak jsem se ho zeptal proč nesedí doma v BVPecku, ale v Čechách v BMW X6? A vyfotil jsem auto s tím, že volám policii. Nejdříve byl za hrdinu a pak vystřelil. Dva auta už dávno prodali a jezdí na našich SPZ. 9AH 2122.

 5. Konečně! Nic proti nim,ale např. v Německu udělam přestupek a šup pár dní a mam to doma! U nás?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *