U nehod na Slovensku už nebude potřeba policie. Ani u těch velkých, ale nesmí dojít ke zranění

Od Anina Russová | Zdroj: Ministerstvo vnitra SR - Foto: Policie ČR - 30. 4. 2022 0

Běžnou praxi u nás je volat policii k nehodám, kdy dojde ke zranění, je poškozen majetek třetí osoby, jeden z účastníků nespolupracuje nebo dojde ke škodě převyšující 100 000 Kč. Co si ale budeme povídat, v případě výše škod to vzhledem k cenám aut může být i obyčejný městský ťukanec. Ti, kteří po nehodách čekají na policisty i několik hodin ale blokují dopravu, překáží a ztrácí čas. Na Slovensku se rozhodli, že to řidičům ulehčí.

Tamní parlament bude rozhodovat o novele zákona, která by čekání na policisty v některých případech zcela zrušila. Návrh změn mluví o tom, že některé události by už nebyly označovány za nehody, ale za škodní události. A k těm policie není potřeba.

Přečtěte si také:  Poradíme, jak se zachovat u nehody a kdy k ní není potřeba policie

Návrh zní takto: „Událost, ke které došlo v přímé souvislosti s řízením vozidla a při které dojde jen k hmotné škodě, a to bez ohledu na její výšku, už nebude považována za dopravní nehodu.“ Platit to ale bude jen v případě, že se účastníci dohodli na míře zavinění a sepsali protokol o nehodě. Přesně v tu chvíli účastníci nemusí volat policii, ale stále platí, že pokud se nedohodnou, ale i v moment, kdy je někdo zraněn, je nutné policii zavolat.

Důvodem, proč tento návrh slovenský ministr vnitra Roman Mikulec předložil, je hlavně právě ono zbytečné a zdlouhavé blokování dopravy, zamezení vzniku zbytečných kolon a omezování dopravy. Obdobně to navíc funguje třeba v Rakousku a Maďarsku. O této novele bude slovenský parlament hlasovat v následujících dnech, pokud bude schválen, uvedení do praxe proběhne ještě v červnu letošního roku.