dopravni-nehoda

Poradíme, jak se zachovat u nehody a kdy k ní není potřeba policie

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 11. 12. 2020


Dopravní nehody se stávají, to je prostě neodmyslitelný fakt. Můžete být sebelepší, opatrnější a pozornější řidič a stejně se můžete stát účastníkem nehody. A je jedno, jestli je to chyba vaše nebo někoho jiného. Povinnosti u nehod mají všichni účastníci stejné. Projdeme si společně to, jak se po nehodě správně zachovat a kdy potřebujete nebo naopak nepotřebujete asistenci policie.

Co dělat?

Po nehodě je dobré hlavně zachovat klid, Pamatujte, že s horkou hlavou nikdy nic nevyřešíte. V prvé řadě zjistěte, jestli někdo není zraněný. Pokud ano, neprodleně volejte záchrannou službu (telefon: 155) a policii (telefon: 158). Pokud ne, oblékněte si reflexní vestu, umístěte výstražný trojúhelník a až pak zjišťujte, co se vlastně stalo. Při pohybu kolem havarovaných aut dávejte dobrý pozor, pořád jste na silnici a ostatní řidiči, zaujatí vzniklou situací, nemusí být tak ostražití.

Volat nevolat policii?

Pravidla toho, kdy volat a kdy nevolat k nehodě policii, jsou jasně daná. Pokud je škoda na vozidle zjevně nižší jak 100 000 Kč a nedošlo ke zranění osob ani k dalším níže přesně popsaným škodám, policii nepotřebujete.

Všichni účastníci takové nehody ale mají jisté povinnosti, které je nutné dodržet. V prvé řadě je potřeba, aby všichni účastníci nehody sepsali záznam o nehodě. Ten musí obsahovat popis místa, kde k nehodě došlo, čas, příčinu, průběh a následky, ale zejména identifikaci účastníků a vozidel. Tento záznam musí účastníci nehody podepsat a předat pojistiteli, který by měl plnit pojistné (tedy pojišťovně viníka dopravní nehody).

Záznam může mít volnou formu, formulář zákon přímo nepředepisuje, přesto doporučujeme použít takzvaný euroformulář záznamu o dopravní nehodě, který je dobře vozit vždy ve vozidle s sebou. Stáhnout a vytisknout si ho můžete například zde: Záznam o dopravní nehodě – formulář (PDF).

A co ve chvíli, kdy se účastníci nedohodnou, nebo je třeba z některého cítit alkohol? Pak je policie nezbytná.

Kdy policii volat?

Ve chvíli, kdy se účastníci nehody nejsou schopni dohodnout na míře zavinění, musí jim policie asistovat a rozhodnout o vině. Krom toho je na místě nehody nezbytně nutná, když dojde ke zranění nebo usmrcení. A co se týče zranění, volejte záchranku i policii i v těch případech, kdy působí jako bezvýznamná. Následně z nich totiž mohou být závažné zdravotní komplikace.

Policie je nutná i v případě, že dojde na vozidlech nebo přepravovaném nákladu ke škodě vyšší než 100 000 Kč. Na to dejte dobrý pozor! Nejmodernější auta jsou často vybavena třeba laserovými anebo LED světlomety, jejichž rozbití rázem udělá škodu převyšující 100 000 Kč. Navíc, v době, kdy jsou moderní vozidla vybavena kamerami a čidly všeho druhu, stačí nabourat nárazník a tím všechnu tu elektroniku poškodit.

Policii dále volejte i v případě, že dojde k hmotné škodě na majetku třetí osoby nebo poškození součásti nebo příslušenství pozemní komunikace. To může být lampa veřejného osvětlení, svodidla, semafor nebo třeba dopravní značka.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru