Toyota stvořila monstrum. Plně autonomní Supra driftuje s naprostou přesností a bez zásahu řidiče

Toyota stvořila monstrum. Plně autonomní Supra driftuje s naprostou přesností a bez zásahu řidiče

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Výzkumný ústav Toyota - 3. 2. 2022 0

Vývoj bezpečnosti nových vozidel zahrnuje různé testy a technologické nápady. Jedním z nich je i plně autonomní přestavba Toyoty GR Supra, která nejen, že dokáže zcela sama jezdit, ale zvládne i průjezd závodní tratí v naprosto bezchybném a takřka dokonalém driftu.

Sice to na první pohled vypadá jako skvělá zábava party techniků výzkumného ústavu značky Toyota, ale ve skutečnosti je za tím vším řešení bezpečnosti aut. Toyotě jde o to, aby auta, respektive jejich bezpečnostní systémy, zvládaly i ty nejnebezpečnější situace.

Přečtěte si také:  Za zimní driftování na zasněžených silnicích v provozu může následovat pokuta. Ani parkoviště není dobrý nápad

Technici, kteří za tímto projektem stojí, si totiž dle svých slov moc dobře uvědomují, že se na silnicích pohybují i ti řidiči, kteří na případné nebezpečné situace nemusí zareagovat správě. Nebo nemusí zareagovat vůbec nijak. A právě kvůli nim se snaží dostat vývoj bezpečnostních a asistenčních systémů za hranu myslitelného.

Jde jim o to, aby v budoucnu auta zvládla reagovat i na opravdu krizové situace. Ať už půjde o nečekaný úhybný manévr, zvládnutí smyku nebo dokonce jeho předcházení. Bezpečnostní systémy toto svým způsobem umí už dnes, ale rozhodně nejsou dokonalé. A se špatným řidičem je pak k pořádnému maléru nakročeno i s armádou všech myslitelných asistentů. Toyota ale chce, aby ideálně nevznikaly žádné nehody, aby auta zvládala krizové situace zcela sama a ze silnic tak fakticky zmizelo nebezpečí.

Přečtěte si také:  SEAT představuje projekt DIANA. Auto umí samo jezdit, ale také přijet a vyzvednout posádku

Je to rozhodně velmi zajímavý, i když trošku děsivý počin. Pokud takové drifty zvládne auto už dnes samo, budeme za pár let vůbec potřebovat závodní jezdce, kteří perfektně znají auto, umí pracovat s fyzikálními zákony a číst trať tak, aby nikdy neminuli ideální stopu? Přesně to totiž systém Toyoty umí. Bude velmi zajímavé sledovat, kam se vývoj motorismu, ale i motoristického sportu, bude v následujících letech posouvat. Zjevně se máme na co těšit.