2023-nova_generace-porsche_panamera-predseriove_testovani

Testování nové generace Porsche Panamera jde do finále. Ukáže se v listopadu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Porsche -  16. 9. 2023


Pár měsíců před svou premiérou absolvuje nové Porsche Panamera poslední testovací jízdy v Barceloně. Těžištěm těchto testů je pohonná jednotka, která zahrnuje hlavně novou převodovku Porsche Doppelkupplung (PDK) a také nově vyvinutý podvozek s aktivní regulací tlumičů.

Krátce před uvedením na trh nová Panamera dokončuje poslední testovací jízdy. V Barceloně a jejím okolí inženýři kontrolují poslední detaily nové generace modelu. Sportovní sedan už má za sebou většinu testovacích procedur, během kterých čtyřdveřový sportovní vůz prokázal své kvality na čtyřech kontinentech. Testy v USA například prověřily výkon hnacího ústrojí ve vysokých nadmořských výškách a nízké hladině kyslíku nebo ověřily výkon chladicího systému motoru a klimatizace v extrémních vedrech.

Přečtěte si také:  Už za necelé dva týdny odhalí Toyota novou generaci modelu C-HR

Ve Skandinávii pak Panamera jezdila za velmi nízkých teplot, v Jižní Africe zvládla obtížné silniční podmínky a v Asii představovala vysoká vlhkost vzduchu a hodiny nepřetržité dopravy v megaměstech zvláštní výzvy. „Každý nový vůz intenzivně testujeme, abychom splnili naše požadavky a samozřejmě požadavky našich zákazníků po celém světě,“ říká manažer vývoje Marcel Hönemann. „Standardem, který stanovujeme, jsou vždy vývojové cíle definované ve specifikacích. Nová Panamera musí vynikat tady a teď, zejména pokud jde o výkon, pohodlí a akustiku.“

2023-nova_generace-porsche_panamera-predseriove_testovani-1

Nová Panamera má nyní čtyři hybridní varianty E-Hybrid

U Porsche je pro optimální výkon nezbytný správný pohon. Nový model Panamera má kompletně vylepšenou řadu motorů s nejmodernějším zaměřením na udržitelné pohony a efektivitu. „Poté, co již nabízíme tři E-Hybridy pro druhou generaci Panamery, přidáme do nové Panamery čtvrtý plug-in hybrid. To je naše odpověď na enormní poptávku našich zákazníků. V některých zemích je podíl E-Hybridů v Panameře téměř 100 procent. Nový derivát je vysoce výkonný model, který dokonale zapadá do všestranné řady,“ říká Dr. Thomas Friemuth, vedoucí produktové řady Panamera. „Zvyšujeme elektrický výkon Panamery u všech modelů E-Hybrid s ohledem na jízdní dynamiku a důležité disciplíny elektrického dojezdu a rychlosti nabíjení. Během našich testů jedeme až o 70 procent dále čistě na elektrický pohon než u předchůdce.“

Přečtěte si také:  Nové generace MINI budou elektrické, moderní a digitální

Základem všech modelů E-Hybrid je u nové Panamery nový, výkonnější elektromotor, který je nyní zcela integrován do skříně převodovky nové dvouspojkové převodovky PDK. Nabízí vyšší hodnoty výkonu hnacího ústrojí a rekuperace než jeho předchůdce při nižší hmotnosti. Jeho energii zajišťuje vysokonapěťová baterie s výrazně vyšší kapacitou 25,9 kWh. Palubní nabíječka s výkonem 11 kW zkracuje dobu nabíjení i přes zvýšenou kapacitu.

Zásadní revize spalovacích motorů umožnily zvýšení efektivity a výkonu. Všechny pohony v nové Panameře jsou připraveny na budoucí emisní normy. „Jsem potěšen pokrokem, kterého jsme s elektrifikací dosáhli. Integrace a kombinace dvou systémů pohonu v Panameře funguje naprosto hladce a harmonicky. S novými hnacími ústrojími vyzařuje vůz při akceleraci ohromnou lehkost a spolehlivost,“ referuje o testovacích jízdách Arno Bögl, projektový manažer pro hnací ústrojí v produktové řadě Panamera.

2023-nova_generace-porsche_panamera-predseriove_testovani-2

S inovativním vzduchovým odpružením

Spolu s komplexně přepracovanou řadou motorů přiváží nová Panamera další novinky. Poprvé má vůz volitelný špičkový podvozek s aktivním ovládáním tlumičů a širokou škálou doplňkových funkcí. „S aktivním podvozkem nastavujeme nové standardy. Cítili jsme to na každém metru našich testovacích jízd – velmi pohodlné chování na dlažebních kostkách v barcelonském přístavu a vysoce dynamické a agilní ježdění na klikatých venkovských silnicích mimo město. Nesrovnatelně široký sortiment,“ říká Thomas Friemuth.

Nová Panamera je standardně vybavena semiaktivním podvozkem s novými dvouventilovými tlumiči, které dokážou nezávisle na sobě regulovat stupně komprese a odskoku. I u nového standardního podvozku se tak výrazně rozšiřuje rozsah mezi komfortním a vysoce výkonným naladěním podvozku.

Přečtěte si také:  Jediným Porsche, které zatím zůstane se spalovacím motorem, je ikonická 911. Zbytek přejde na elektřinu

Během testovacích jízd budou na nové Panameře před její světovou premiérou provedeny poslední úpravy. Porsche představí třetí generaci čtyřdveřového sportovního vozu na festivalu Icons of Porsche v Dubaji 24. listopadu 2023. Návštěvníkům festivalu bude k vidění ve dnech 25. – 26. listopadu 2023.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *