Test Volkswagen Golf R Variant 2.0 TSI 4Motion (DSG) + video

Autor: Pavel Srp -   10. 4. 2016


Volkswagen vždy disponoval rychlými modely. Tuto jistotu odstartoval již před 40 lety první Golf GTI, který vznikl tak trochu potají. Zákazníkům se ale tahle filozofie líbila a GTI zaznamenalo nebývalý úspěch, který trvá dodnes. GTI už ale dnes není nejrychlejším Golfem v nabídce, jeho roli převzalo vrcholné „R“. A na Volkswagen Golf R Variant se na následujících řádcích podíváme důkladněji.

Automobilka Golf R Variant uvedla na trh před necelým rokem společně s dvěma dalšími novými kombíky: Golfem GTD Variant a Golfem Alltrack. Označení R v názvu Golfu ale není novinkou, první takto označený Golf se objevil už v roce 2002 ve čtvrté generaci Golfu. Tehdy však za písmenkem R nesl označení značící objem motoru. Šlo o Volkswagen Golf R32, který poháněl atmosféricky plněný šestiválec. Při generační obměně ho nahradil Golf R20 s přeplňovaným čtyřválcem. V šesté a v sedmé generaci už jde „jen“ o Golf R, pod jeho kapotou však stále zůstává přeplňovaný benzinový dvoulitr.

test-volkswagen-golf-r-variant-dsg-4motion-p1

V nejnovější verzi je naladěn na velmi slušných 221 kW/300 koní s točivým momentem vrcholícím hodnotou 380 Nm. To už je poměrně vysoký výkon, a tak ho přenáší šestistupňová dvouspojková převodovka DSG (jediná možná volba, hatchback má i manuál) na všechna čtyři kola prostřednictvím pohonu 4Motion (Haldex). S trakcí tak tohle auto nemá sebemenší problém a na silnici přenese požadovaný výkon prakticky kdykoliv (za deště i za sucha). Skvělá je hodnota zrychlení z 0 na 100 km/h, to se totiž odehraje za pouhých 5,1 sekundy (+ 0,2 s oproti hatchbacku)! A dobrou zprávou na konec tohoto odstavce je, že stabilizace se dá buď omezit a nebo zcela vypnout.

Projev motoru je příjemný, nabízí dostatek síly prakticky v celém spektru otáček. Zpoždění na sešlápnutí plynového pedálu je ve sportovním (resp. Race) režimu prakticky zanedbatelné – a to jak na straně pedálu, tak i z reakce turbodmychadla. Golf R se neúprosně dere vpřed. Doprovází ho poměrně příjemný zvuk motoru a výfuku ze čtveřice koncovek výfuku (dvě jsou falešné) na zádi. Při přeřazení se z nich navíc ozve poměrně působivé „prskání“ a „střílení“. To si ostatně můžete poslechnout v přiloženém videu.

Zvuk motoru je ale podpořen také v interiéru. Je to už ta dobře známá falešná hra s reproduktory. V některých autech se to úplně nepovedlo, ovšem v eRkovém Golfu to nezní úplně špatně. Přesto se nedokážu ubránit tomu dojmu, že bych raději poslouchal pouze hřmot samotného výfuku či sání motoru a dalších čistě mechanických součástí.

Jak už bývá zvykem, i Golf R nabízí hned několik jízdních režimů, od úsporného eko režimu až po „skoro závodní“ Race. Mezi jednotlivými režimy (Eco, Comfort, Normal, Race a Individual) je vcelku velký rozdíl a zcela mění chování auta. V komfortním režimu je sice motor auta stále poměrně hlučný, ale zbytek je pohodlný. Dokonce až tak, že se s eRkem dá jezdit úplně v klidu každý den do práce i pro rohlíky. Proč byste si jinak pořizovali praktický kombík se zavazadlovým prostorem více než 1600 litrů? :D Režim Race naopak vše přitvrdí, podvozek i řízení (mimochodem má velmi krátký převod), zrychlí reakce na plynový pedál a „zapne“ střílení do výfuku. Přesto auto stále nedosahuje tvrdosti některých jiných hot hatchů

On je totiž Volkswagen Golf R – podobně jako Audi RS 3 – neskutečně rychlý, ale tak nějak se nedostavuje pocit toho opravdového řízení jako nabídne třeba srovnatelně výkonné Subaru WRX STI. Je tu jasně vidět, že Golf R má být „každodennější“. Rozhodně to ale neznamená, že by s ním byla nuda. Naopak! Volkswagen Golf R Variant je „kamarádský“, jeho naladění je precizní. I s obrovskými 19″ koly se prakticky nestane, aby se od podvozku ozvala nějaká nepatřičná rána a nebo se kola nedotýkala povrchu. Podvozek funguje dobře na hladké silnici, ale i na nepříliš kvalitní okresce. Haldex je naladěn tak, aby o něm řidič nevěděl. Auto se chová neutrálně, řidiči spíše pomáhá k čisté stopě a velmi rychlé jízdě, než aby házel zadkem nebo vyjížděl rozevlátě ze zatáček. Věřte mi, že rychlosti, kterými běžně na své oblíbené okresce jezdíte (samozřejmě pokud nemáte nějaký supersport), vám v eRku budou připadat směšné. Zatáčet umí skvěle i díky systému XDS+ na přední nápravě.

test-volkswagen-golf-r-variant-dsg-4motion-p2

Ačkoliv je Golf R s dvouspojkovým DSG neskutečně rychlý, nemůžu se ubránit dojmu, že z celkového projevu auta něco ubírá. DSG dokáže přeřadit s neskutečnou rychlostí a prakticky bez přerušení výkonu, ale chybí tam taková ta jistota spojení řidiče se strojem. Naopak jsme opět u toho, že na každodenní ježdění (zní to u tohohle auta fakt divně, co?) půjde o skvělou volbu. DSG funguje skvěle totiž nejen při „manuálním řazení“ v režimu Race, ale i při automatickém v komfortním režimu.

Může být Golf R rodinným autem? Manželka se určitě zeptá na spotřebu paliva. Ukažte jí technické údaje, bude mít radost. Výrobce totiž slibuje, že tenhle Rychlý Golf si v kombinovaném režimu z nádrže vezme jen 7 litrů na 100 kilometrů. To nezní vůbec špatně, že? Realita je ale trochu jiná, protože ani při klidnější jízdě jsme téměř nepodívali pod 9 l/100 km. Při normální jízdě počítejte s 10 a při opravdu ostré jízdě na okreskách se průměr podle palubního počítače vyšplhá nad 26 l/100 km.

Volkswagen Golf R Variant ale i pěkně vypadá. Nekřičí do světa, že je nejsilnější z rodiny, přesto to na něm poznáte. Přední nárazník má výraznější otvory pro přívod vzduchu (chybí mlhovky), velká 19″ kola a čtveřice koncovek výfuku. Výraznější změny na něm na první pohled nenajdete. Je také škoda, že zadní světla nejsou diodová, designu by to určitě prospělo. Diodová světla nemá žádný Golf Variant, zůstala vyhrazena pouze hatchbackům.

test-volkswagen-golf-r-variant-dsg-4motion-p3

Podobný je také interiér. Skvělá sportovní sedadla vpředu, pohodlná lavice vzadu, vespod zploštělý volant, všudypřítomná imitace karbonu a několik log „R„. Jinak nic, vevnitř se až na tyto detaily prakticky neliší od běžného Golfu. Vlastně ještě jedna věc je odlišuje: budíky. Tady totiž končí číslovkou značící 320 km/h.

Volkswagen Golf R Variant je superrychlý kombík, který vlastně dokáže zastat roli rodinného auta, stejně tak jako výkonného víkendového společníka. Manželka nebude prskat, že auto cuká a je hlučné (pokud nebude chtít… :D ), ale naopak bude ráda, že bez problémů odveze i velký víkendový nákup.

Před pohledem do ceníku se ale budete muset připravit na to, že základní cena eRkového kombíku znamená skoro tři základní Golfy. Dostanete za to ale skvělý silný a výkonný motor, pohon všech kol a automatickou převodovku. Příplatek za praktičtější karoserie je (oproti hatchbacku s DSG) je 60 tisíc Kč. Startovní cena kombíku je 1 054 900 Kč.

[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Volkswagen
Typ:,Golf R Variant
Motor:,řadový čtyřválec
Objem válců:,1 984 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,benzin
Pohon:,4×4 (Haldex)
Výkon:,221 kW/300 koní v 5 500 – 6 200 ot./min
Točivý moment:,380 Nm v 1 800 – 5 500 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,5.1 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,šestistupňová dvouspojková (DSG)
Spotřeba paliva (l/100 km):,8.6 / 6.0 / 7.0
Emise CO2:,162 g/km
Objem nádrže:,55 litrů
Délka:,4 596 mm
Šířka:,1 799 mm
Výška:,1 467 mm
Rozvor:,2 630 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 574 kg
Objem zavazadlového prostoru:,605 / 1 620 litrů
Ceník:,k nahlédnutí zde
[/table]

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *