Test Jeep Compass 2.0 MultiJet

Test Jeep Compass 2.0 MultiJet 4WD

Autor: Matěj Skalický - 10. 4. 2018


Jedenáct let už jezdí malý Compass po silnicích a za tu dobu se pořádně změnil. Namísto bachraté krabičky prapodivných tvarů s kulatými lampami a vertikálně protaženým grilem je teď z Compassu drobný fešák s moderním designem zřejmě nejhezčího Jeepu současnosti. Jak jezdí s vrcholným dvoulitrovým dieselem?

Šťastných sedm

Compass se podbízí latentním šarmem. Sedm segmentů minimalisticky pojatého grilu čelní masky je přímo spojených s hlavními světlomety. Přestože boky jsou až na hranu procházející klikami ploché, spodní linka prosklení šibalsky stoupá u zadních dveří strmě vzhůru a přidává exteriéru notnou porci svěžesti. Mimochodem tu parádní oranžovou Spitfire barvu na fotkách pořídíte za 19 tisíc.

Vyjukaný výraz předchozího Compassu vystřídal mnohem odvážnější a přísnější pohled. Je pozoruhodné, jak moc se v době utilizace designového jazyka automobilek malý Jeep liší od svých sourozenců. Na rozdíl od Renegadu přišel o kulaté světlomety a rozhodně nemá tak úzké průhledovky a zlomenou masku jako Cherokee. Zatímco Wrangler v poklidu drží vizáž americké klasiky, Compass ukazuje vizi Jeepu do budoucna. A určitě nejvíc se podobá velmi pěkně střiženému modelu Grand Cherokee. Je to fakt sympaťák.

Test Jeep Compass 2.0 MultiJet

Uvnitř je to s opěvováním nápaditosti designérů složitější a oproti zevnějšku se bude dvacátník v interiéru trochu nudit. Možná i třicátník. Za masivním věncem volantu se skrývá jednoduchý přístrojový štít s poměrně rozměrnou obrazovkou palubního počítače. Ve středu palubky upoutá atypicky tvarovaný displej 8,4 palce velkého multimediálního systému UConnect2. Není nejsvižnější ani nejpřehlednější, ale sžijete se s ním.

Prostorově má Compass blízko k stejně velkým kouskům od (zpravidla levnější) konkurence. Ať už je to Škoda Karoq nebo Nissan Qashqai. V rodinně jeepů se kompaktní Američan řadí mezi už zmíněné modely Renegade a Cherokee, základ podvozku připutoval od Fiatu 500X. Kufr nabídne 458 litrů, tedy o něco víc než Qashqai, ale o dost méně než Karoq.

Povaluje se, nebo skučí

Compass pořídíte s trojicí rozlišných motorů – základní benzínová čtrnáctistovka má 140 koní, jednotku 1.4 MultiAir pak Jeep nabízí i ve variantě se 170 koňmi. Dieselová 1.6 MultiJet má 120 koní a vznětový dvoulitr koupíte s výkony 140 a 170 koní. Vždy jde o čtyřválce, dostupné s manuální i automatickou převodovkou a pohonem přední nápravy nebo všech čtyř kol.

Test Jeep Compass 2.0 MultiJet

Testovaný Compass zastavěl Jeep vrcholným motorem 2.0 MultiJet, spřažený je s devítistupňovou automatickou převodovkou od ZF. Točivý moment činí 380 Nm. Auto s dvoulitrem jeden hezky pěkně plynule, sametově jemný a tichý chod oceníte zejména při korzování městem. Jednotka působí hodně uvolněně, přičemž v podvědomí tušíte její možnosti.

Zmatky nastanou při hbitějších startech nebo předjíždění. I přes široké spektrum dostupných stupňů máte za volantem pocit, že převodovka využívá pár prvních a posledních a na střední pásmo vůbec nedbá. Buď se motor povaluje kolem dvou tisíc otáček, nebo ho automat trápí vysoko nad čtyřmi tisíci, kde spíš skučí a hořekuje, než aby skutečně táhl. Přitom příslib dvoulitrového čtyřválce se 170 koňmi je často zárukou hladkého chodu ve vícero režimech. Dlouhodobý průměr spotřeby jsem držel kolem sedmi a půl litru, což je na 1,6 tuny těžké auto s danou motorizací přeci jen trošku moc. Věřím, že by šlo minimálně litr shodit.

Umí i v terénu

Compass je malý teréňák, ve vrcholné motorizaci samozřejmě s pohonem 4×4. Podvozek je naladěný maximálně komfortně, za volantem se cítíte jako v mnohem větším offroadu. A to má na trh přijít ještě verze Trailhawk, která bude mít redukční převodovku a větší světlou výšku. Už teď čini 215 milimetrů. Osmnáctipalcová kola Compassu bohatě stačí, příplatkové devatenáctky vás vyjdou na 15 tisíc, ale počítejte s většími bouchanci ve výmolech a prkennějším svezením.

Test Jeep Compass 2.0 MultiJet

V automatickém režimu Compass vsází hlavně na pohon přední nápravy a zadní připojuje při snížené adhezi. Na otočném ovladači za řadicí pákou můžete toto nastavení libovolně měnit. Jeep nabízí variabilní režimy pro jízdu na sněhu, v písku nebo blátě. Jejich změnu auto vkusně signalizuje obrázky na přístrojovce. Pocitově rozlišíte uzamčené rozložení pohonu půl na půl, jinak větší rozdíly mezi režimy nečekejte.

Jak v terénu, tak na asfaltu má malý Jeep velmi dobré jízdní vlastnosti. Musíte s ním ale umět zacházet. Je pravý univerzál, takže leč se v zatáčkách karoserie výrazně nenaklání, nebudete je projíždět rychleji, protože přeposilované řízení vám nedovolí větší kontrolu nad řízením. Auto má ale víceprvkovou zadní nápravu a malé převisy, takže počítejte s dostatečným komfortem i skvělými nájezdovými úhly.

Jeep s Compassem velmi dobře trefil mezní hranici příjemné jízdy na většině površích a neodbytých terénních vlastností. Auto má americký šmrnc a zároveň italský pokrokový design. Koncern FCA zaválel. Škoda zmateční převodovky a strohého interiéru. A hlavně toho, že v testované výbavě stojí auto skoro milion. V segmentu přeplněném bestsellery jako ASX, Karoq nebo Qashqai to nebude mít jednoduché.

[td_block_ad_box spot_id=“custom_ad_5″]

[table caption=““ width=“98%“ colwidth=“50%|50%“ colalign=“center|center“]
+,
Povedený design,Zmatkující převodovka
Odhlučnění interiéru,Strohý interiér
Ideální motor na klidnou jízdu,Vyšší cenovka
[/table]

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Jeep
Typ:,Compass
Motor:,2.0 MultiJet
Motor:,vznětový čtyřválec
Objem válců:,1 956 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,nafta
Pohon:,4WD
Výkon:,125 kW/170 koní při 3 750 ot./min
Točivý moment:,380 Nm při 1 750 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,10.1 s
Maximální rychlost:,190 km/h
Převodovka:,devítistupňová automatická
Spotřeba paliva (l/100 km):,6.6 / 5.1 / 5.7
Emise CO2:,??? g/km
Objem nádrže:,60 litrů
Délka:,4 394 mm
Šířka:,1 819 mm
Výška:,1 644 mm
Rozvor:,2 636 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 615 kg
Objem zavazadlového prostoru:,438 / ? ??? litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru