Tesla Model 3 se do evropských nárazových testů Euro NCAP dostala už začátkem léta, ale IIHS, tedy americká obdoba testů, si ji vzala do parády teprve před pár dny. A výsledky nejsou odlišné. Zatímco v rámci Euro NCAP dostala pětihvězdičkové ohodnocení, experti z IIHS jí udělili titul Top Safety Pick+.

Jde o vůbec první model Tesla, který v obou testech dostal nejvyšší možné ocenění. A je to teprve druhý elektromobil, kterému se v testech tak dařilo. Tím prvním bylo Audi e-tron. Ovšem, nemyslete si, že by snad Američané domácí Teslu nějak šetřili. Právě naopak! Elektromobily musí absolvovat stejně náročné testování jako všechna ostatní auta.

Testy obou institucí, tedy jak Euro NCAP, tak IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) jsou obdobné. Ovšem následné hodnocení je lehce odlišné. Hvězdičky, které známe z evropských testů, nahrazují v Americe slova. Důležité je, aby každé testované auto dostalo po čelním nárazu s malým přesahem jak na stranu řidiče, tak spolujezdce, ohodnocení minimálně Good, tedy Dobré. Stejně to musí dopadnout při bočním nárazu, při přetočení na střechu a při ochraně hlav pasažérů při nehodách. Ovšem, Good je jen minimum, většina značek se snaží dostat ohodnocení lepší a Tesle se to rozhodně povedlo.

Top Safety Pick+ je to nejlepší, co mohl Model 3 dostat. Šlo o celkové hodnocení, které je složeno z několika testů, přičemž v některých má Tesla ještě rezervy. Například náraz na stranu řidiče s malým překrytím vykázal posunutí karoserie o 20 centimetrů. To by při reálné nehodě znamenalo střední riziko poranění levé nohy řidiče. Jinak ale vše fungovalo na výbornou a Tesla Model 3 se tak řadí k nejbezpečnějším automobilům na trhu.