tesla_gigafactory-berlin

Tesla už vyrobila 4 miliony aut. Poslední milion jí zabral jen 7 měsíců

Autor: Pavel Srp - Zdroj: carscoops.com - Foto: Tesla - 13. 3. 2023


Elektromobily Tesla jsou fenomén. Automobily americké značky mají po světě spoustu fanoušků a v posledních letech jim raketově stoupají prodeje. Dokazuje to fakt, že první milion vyrobených kusů zabral 12 let, zatímco na (zatím) poslední milion kusů bylo potřeba pouze 7 měsíců.

Tesla před pár dny oznámila, že od svého založení v roce 2003 vyrobila už čtyři miliony automobilů, navíc čistě elektrických. Povedlo se to pouhých sedm měsíců potom, co oznámila překonání mety tří milionů vyrobených vozidel. Tempo americké automobilky je obrovské a klesat by hned tak nemělo, vždyť její gigatovárny chrlí jeden model za druhým.

Přečtěte si také:  Nejprodávanějším autem světa bude Tesla Model Y, myslí si Elon Musk

První milion vyrobených kusů přitom Tesle trval dlouhých 12 let. Nejvíce rostou prodeje v posledních pěti letech, čemuž pomohlo představení několika novinek. Velmi úspěšný je model Tesla Model 3, který byl představen v roce 2018. Druhý milion vyrobených kusů tak zabral už jen 18 měsíců a třetí milion zabral 11 měsíců.

Nejvíce investic do vývoje dává Tesla Motors. Přeskočila Ford a Toyotu

Podle jednoduché matematiky vyrábí Tesla průměrně asi 142 tisíc aut měsíčně, což by znamenalo 1,7 milionů aut ročně. Může za to fakt, že v současnosti má automobilka po světě hned čtyři továrny Gigafactory: Texas, Nevada (obě v Americe), německý Berlín a čínská Šanghaj. Chystá ale výstavbu dalších továren (na jedné se aktuálně pracuje v Mexiku) i rozšíření těch stávajících (Nevada). Smělé plány Elona Muska, zakladatele americké automobilky Tesla, totiž hovoří o tom, že do roku 2030 by mělo z výrobních pásů sjíždět až 20 milionů aut ročně. Podle prognóz by kvůli tomu musela Tesla postavit dalších 12 továren. 

Přečtěte si také:  Chcete červené nebo modré auto? Počkáte si, ale když si vyberete "správnou" barvu, auto budete mít dřív

Do výroby by mělo v nejbližší přijít i několik dalších modelů. Prodávat by se měla začít sériová verze Cybertrucku (možná dokonce už letos) a nákladního tahače Tesla Semi. Podle informací chystá Tesla i nový malý městský elektromobil.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *