Policisté, ale také specialisté na bezpečnost v dopravě neustále upozorňují na to, že nepozornost zabíjí. Přesto je počet nehod, které zapříčiní nedostatečná pozornost řidiče, stále nesmírně vysoký. Podle policejních statistik je nevěnování se řízení za letošní rok (konkrétně do listopadu, prosincové statistiky ještě nejsou k dispozici) nejčastější příčinou dopravních nehod. Policisté za 11 měsíců letošního roku z tohoto důvodu řešili 14 191 dopravních nehod. Jde o 20,5 % všech dopravních nehod v celém Česku.

Přečtěte si také:  I takovými, a zcela zbytečnými, nehodami končí nevěnování se řízení

Tohle všechno jsou ale jen čísla. Pro většinu běžných smrtelníků nic zajímavého a nic, co by mluvilo nějak konkrétně. Proto se policisté z Příbramska rozhodli, že místo čísel ukáží, jak taková nepozornost nebo nevěnování se řízení vypadá v reálu, a co umí způsobit. A nejde o žádnou dopravně bezpečnostní kampaň, kde by hráli herci potřísnění spoustou umělé filmové krve. Příbramští policisté ukázali realitu. Zcela bez příkras.

Zveřejnili video, které zachycuje jednu z letošních nehod, za kterou může nevěnování se řízení. Stala se před časem na dálnici D4 a to, co jí předcházelo, ale i nehodu samotnou zachytila kamera v autě viníka nehody. Ten jel rychlostí asi 120 km/h v levém jízdním pruhu, přičemž chvíli se nic zvláštního neděje. Po pár sekundách je ale vidět, že před autem se začínají objevovat červená brzdová světla stojících aut.

Jenomže řidič, nejspíš zamyšlený a zaposlouchaný do rádia, nezpomaluje. Pořád jede těch stejných 120 km/h a to i ve chvíli, kdy se dostane na úroveň kolony nákladních aut stojících v pravém jízdním pruhu. A jede stejně rychle i v momentě, kdy se už stojící auta objeví přímo před ním. Do toho posledního, stojícího v koloně nabourá v té stejné rychlosti, přičemž záběry celý střet ukazují.

Přečtěte si také:  Waze a další navigační aplikace by měly zrušit některá upozornění, zní z amerického výzkumu

Je to skoro k neuvěření, ale při nehodě se nestalo nikomu nic vážného. Dle policie skončila spíše lehčími zraněními. I tak ale policie varuje, aby se řidiči za volantem vždy plně věnovali řízení a ničemu jinému. Jiné nehody totiž tak dobře neskončily.