Kdy už lidem dojde, že Tesla je sice skvělá a je na nejlepší cestě spustit reálný autopilot, který nebude potřeba nijak korigovat, ale zatím v tomto bodě opravdu není. Kolik lidí ještě bude muset zemřít, než si ti “odvážlivci” uvědomí, že Tesla plně funkční autopilot stále jen vyvíjí a testuje, ale to, co mají v autech, je jen aktivní asistent řízení? Vypadá to, že jen tak asi ne…

Kdyby ano, tak se na internetu neobjevila speciální vychytávka, která má za úkol ošálit systém Tesly, který vyžaduje po řidiči, aby měl ruce i při zapnutém “autopilotu” na volantu. Jde vlastně jen o jednoduché závaží, které ale funguje stoprocentně. Jeho výrobce mu říká Autopilot Buddy a na internetu ho prodává za neuvěřitelných 179 dolarů, tedy asi za čtyři tisíce korun.

Buddy je tvarově přizpůsoben volantu Tesly a svou hmotností ošálí systém auta tak, že si myslí, že má řidič ruce na volantu a řídí. Ten ovšem mezi tím může surfovat na internetu, číst časopis nebo si prostě jen “užívat” jízdu bez řízení. Těm dotyčným, kteří si tohle koupí, ale asi nedochází to, o čem jsme mluvili hned na začátku: že si tímto vlastně hrají nejen s životem svým, ale i s životy těch ostatních na silnici. Jakákoliv forma samořiditelného systému ještě stále není ani z daleka dokonalá. Ostatně to ukazuje i nedávná nehoda samořiditelného auta společnosti Uber, při níž zemřela cyklistka.

Zajímavé je i to, že Buddy je určen jen pro Tesly. Ostatní značky, které podobný systém dnes nabízejí také, výrobce vůbec nezmiňuje.