SkodaMotorsport-CentralEuropeanRally-Andreas_Mikkelsen

Středoevropská rally 2023: Škoda obsadila pódium WRC2. Mistrem světa se už stal Mikkelsen

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 30. 10. 2023

Andreas Mikkelsen je mistrem světa kategorie WRC2 pro rok 2023. Tři body za vítězství v power stage na historicky první Středoevropské rally stačily norskému jezdci k tomu, aby podruhé získal titul v hlavní doplňkové kategorii FIA Mistrovství světa v rally. Nicolas Ciamin/Yannick Roche slavili své premiérové vítězství v kategorii WRC2 před dalšími dvěma posádkami vozů Škoda Fabia RS Rally2, Erikem Caisem/Danielem Trunkátem a Kajetanem Kajetanowiczem/Maciejem Szczepaniakem.

Po sedmi podnicích na šotolině se FIA Mistrovství světa v rally (WRC) vrátilo na asfalt, kde se jela vůbec první Středoevropská rally. Odstartovala před Pražským hradem přímo v srdci hlavního města České republiky, vedla přes Rakousko a skončila v Passau na jihu Německa. Dvě krátké divácké rychlostní zkoušky zahájily rally ve čtvrtek večer bez větších incidentů. V pátek ráno se ale situace zcela změnila. Déšť vytvořil na některých úsecích rychlostních zkoušek kaluže vody, všechny posádky kategorie WRC2 vyjely ze servisního parku v Passau na mokrých pneumatikách.

Yohan Rossel, jediný jezdec, který nejede s vozem Škoda a měl naději na mistrovský titul, byl jedním z prvních, kdo padl za oběť extrémně náročným podmínkám. Francouz vyjel z trati na třetí rychlostní zkoušce a musel odstoupit. Andreas Mikkelsen a jeho spolujezdec Torstein Eriksen (viz úvodní foto) měli o něco více štěstí. Norové také vyjeli ze silnice (RZ4), když vedli v kategorii WRC2, ale mohli pokračovat poté, co diváci vytlačili jejich vůz Škoda Fabia RS Rally2 provozovaný týmem Toksport WRT zpět na asfalt. Během oprav na silnici po rychlostní zkoušce prokázali Mikkelsen a Eriksen výjimečné schopnosti mechaniků a udrželi svůj vůz v provozu i bez plánovaného servisu po zbytek etapy. Přesto je časová ztráta přesahující deset minut vyřadila z boje o vítězství v kategorii WRC2. Svůj díl smůly zažili i týmoví kolegové Gus Greensmith/Jonas Andersson. Defekt v první rychlostní zkoušce dne stál britsko-švédskou dvojici zhruba minutu.

Na konci první etapy se Greensmith/Andersson drželi na osmém místě, Mikkelsen/Eriksen byli až na 19. pozici. Nejlépe umístěnými posádkami Škoda byli v kategorii WRC2 v té chvíli Erik Cais/Daniel Trunkát (Orsák Rally Sport) z České republiky na druhém místě a francouzští asfaltoví specialisté Nicolas Ciamin/Yannick Roche (Sarrazin Motorsport) na pozici číslo tři.

SkodaMotorsport-CentralEuropeanRally-Erik_Cais
Erik Cais a Daniel Trunkát

Zatímco finská posádka Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (Hyundai) i v sobotu kontrolovala tempo v čele startovního pole kategorie WRC2, Cais/Trunkát a Ciamin/Roche bojovali zuby nehty o druhé místo. Na konci druhé etapy posádka Škoda podporovaná francouzskou federací předstihla své české soupeře a usínala s těsným náskokem 2,6 sekundy.

Mezitím se posádka Greensmith/Andersson vyšplhala na pátou pozici své kategorie. Měli však před sebou další práci, protože Greensmith potřeboval v cíli alespoň třetí místo, aby se o mistru světa kategorie WRC2 letošní sezony rozhodlo až v závěrečném podniku v Japonsku. Mikkelsen/Eriksen naopak jeli na 16. místě s jediným cílem: dojet do závěrečné power stage a získat co nejvíce bodů navíc.

Závěrečná etapa obrátila výsledek kategorie WRC2 naruby. Na cestě do první rychlostní zkoušky nedělní etapy musela vedoucí posádka této kategorie Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen odstavit svůj vůz kvůli technickým problémům. To přisoudilo vítězství v dané kategorii dvojici Ciamin/Roche. „Je to fantastické,“ řekl 25letý Ciamin. „Už několikrát jsem měl ve WRC2 našlápnuto k dobrému výsledku, ale nikdy se to zatím nepovedlo. Jsem moc rád, že jsem tentokrát po tolika letech přivezl domů takový výsledek.“ S vozem Škoda Fabia RS Rally2 startovala i druhá posádka na stupních vítězů Cais/Trunkát, stejně jako třetí Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z polského týmu ORLEN Rally Team.

Během power stage se všechny oči upíraly na uchazeče o titul v kategorii WRC2 Guse Greensmithe a Andrease Mikkelsena, kteří do finále soutěže vyrazili na čtvrtém, respektive třináctém místě. Dvojice Mikkelsen/Eriksen zajela nejrychlejší čas, který Mikkelsenovi zajistil tři body a zvýšil jeho konto na celkových 111 bodů. Posádka Greensmith/Andersson dokázala v power stage kvůli hodinám zajet pouze sedmý nejrychlejší čas, což pro Brita znamenalo nula bodů navíc. Se čtvrtým místem celkově v kategorii WRC2 se Greensmithův bodový účet rovněž rozrostl na 111 bodů. V takovém případě se ale zohledňují jednotlivé výsledky, především vítězství. A podle této rovnice je na prvním místě Andreas Mikkelsen se třemi vítězstvími v kategorii WRC2 (Itálie-Sardinie, Estonsko a Řecko) oproti dvěma Greensmithovým (Mexiko a Portugalsko).

SkodaMotorsport-CentralEuropeanRally-Kajetan_Kajetanowicz
Kajetan Kajetanowicz a Maciej Szczepaniak

„Je to super pocit, vyhrát podruhé titul mistra světa kategorie WRC2. Je to příjemné, protože na začátku sezony jsem neočekával, že se mi to podaří. Musím poděkovat fanouškům, že nás v pátek vytáhli zpátky na silnici,“ přiznal Mikkelsen. „Poté jsme se soustředili na power stage. Tato strategie nám vyšla.“

Posádka Ciamin/Roche zvítězila také v hodnocení kategorie WRC2 Challenger a Cais/Trunkát byli v této subkategorii určené pro začínající jezdce druzí. Co je však důležitější, Kajetan Kajetanowicz skončil třetí. Tento výsledek vedl nejen k dalším stupňům vítězů pod patronací značky Škoda, ale Kajetanowicz se díky němu také přiblížil na dosah vedoucímu jezdci celkového pořadí kategorie WRC2 Challenger Sami Pajarimu. Finský jezdec značky Škoda má stále náskok deseti bodů. Ale zatímco Pajari si již odškrtl všech sedm bodovaných soutěží, Kajetanowicz může ještě sbírat další body v letošním finále v Japonsku. Také Nikolay Gryazin (Škoda Fabia RS Rally2) má stále teoretickou šanci stát se mistrem kategorie WRC2 Challenger.

V Japonsku se rozhodne rovněž o titulu v kategorii WRC2 Masters Cup. Němec Armin Kremer, jehož spolujezdkyní byla dcera Ella, si s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Baumschlager Rallye&Racing dojel pro snadné vítězství v této subkategorii, vyhrazené pro jezdce starší 50 let. Druzí skončili Rakušané Johannes Keferböck/Ilka Minor před Maďary Zoltánem László/Gáborem Zsirosem, obě posádky rovněž spoléhaly na vůz Škoda Fabia RS Rally2.

Po Středoevropské rally ztrácí Kremer na vedoucího jezdce kategorie WRC Masters Cup Alexandra Villaneuvu ze Španělska 18 bodů. Ačkoli se Kremer do Japonské rally (16.–19. listopadu 2023) ještě nepřihlásil, závěrečný podnik FIA Mistrovství světa v rally 2023 by mohl být svědkem finálního souboje obou jezdců značky Škoda.

Středoevropská rally 2023: Rovanperä si dojel pro titul mistra světa na náročných tratích, vyhrál Thierry Neuville