Škoda Fabia RS Rally2 a Škoda Fabia

Sériová a soutěžní Fabia vedle sebe. V čem se liší?

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 25. 3. 2023


I když je závodní Škoda Fabia RS Rally2 do posledního šroubku vypiplaný soutěžní speciál, má toho se sériovým modelem Fabia nemálo společného. Prozkoumejte obě auta.

Čtvrtou generaci modelu Fabia si mohou zákazníci koupit například ve stylové a sportem okořeněné verzi Monte Carlo, kterou vidíte na fotografiích v tomto článku. A profesionální závodníci si u Škoda Motorsport mohou pořídit zbrusu nové soutěžní provedení Fabia RS Rally2.

I to je vlastně jedna z věcí, které mají sériový i závodní model společné, můžete si je koupit. Jen cena se liší. Zatímco Fabia Monte Carlo patří k tomu cenově dostupnějšímu z Mladé Boleslavi, Fabia RS Rally2 je za více než desetinásobnou cenu naopak tím nejdražším, co lze u české automobilky pořídit. Společných vlastností i rozdílů je ale v případě této dvojice mnohem víc.

Jasné příbuzné

Zřetelným pojítkem obou modelů je samozřejmě design a samotná konstrukce karoserie. „Pravidla jsou striktní a vyžadují, aby byla karoserie závodního auta shodná s tou u sériového vozu. Výjimkou je jen možnost rozšířit auto pomocí blatníků a nárazníků. Můžeme pracovat se spojlery a do podlahy můžeme zabudovat tunel pro pohon 4×4,“ vysvětluje Aleš Rada, vedoucí techniky závodního vozu oddělení Škoda Motorsport. Závodní auto těží z tuhé karoserie sériového typu, obě auta patří díky ní ve své kategorii na špičku v bezpečnosti.

Škoda Fabia RS Rally2 a Škoda Fabia

„Vývoj nového modelu nám vždy dává možnosti využít některé vlastnosti sériového auta,“ přibližuje Rada. A co tedy kromě základní konstrukce a tvarů nová Fabia RS Rally2 od sériového modelu převzala? Má delší rozvor než předchozí generace a je širší, což celkově umožňuje lépe pracovat s těžištěm auta. Fabia RS Rally2 také těží ze skvělé aerodynamiky sériového modelu, byť větší rozměry přinesly i větší čelní plochu vozu. U soutěžní verze jsou vedle nárazníků jiná třeba také zrcátka. Závodní auto má i další specifická řešení, jako třeba povinné zámky kapoty, „střešní ventilaci“ pro přívod vzduchu do interiéru, polykarbonátová okna bočních dveří a další detaily. Liší se i kola, která týmy volí podle podmínek konkrétní rally.

Uvnitř nezůstal kámen na kameni

Zatímco zvenku je podobnost závodního a sériového provedení modelu Fabia značná, uvnitř by asi příbuznost obou aut jen tak někdo nehádal. Přestože třeba základní pozice palubní desky je vzhledem ke konstrukci obou aut v podstatě shodná, „vystrojení“ vozů je samozřejmě úplně jiné.

U závodního vozu hraje hlavní roli robustní bezpečnostní rám chránící posádku. A i když sedadla sériového provedení Monte Carlo mají výrazné boční vedení a integrovanou opěrku hlavy, ta závodní jsou v tomto ohledu mnohem radikálnější a mají povinné šestibodové bezpečnostní pásy.

Přístrojové vybavení, pozice páky ruční brzdy nebo sestava pedálů se také podstatně liší. Fabia Monte Carlo poskytuje řidiči a posádce komfort, Fabia RS Rally2 vše podřizuje výkonu a nízké hmotnosti. Přesto některé detaily zachovány zůstávají, týká se to třeba klik dveří nebo loga na volantu, kterým se auto startuje.

Změny nejen pod kapotou

Hodně odlišností mezi auty pak najdeme pod kabátem, byť třeba motor závodního auta musí vycházet ze sériového agregátu. „Kompletně z našeho vývoje pochází veškeré podvozkové díly, ty nemají se sérií nic společného,“ říká Aleš Rada. Přední a zadní náprava soutěžního vozu musí být typu McPherson. Sériové provedení má takovou nápravu jen vpředu, vzadu je kliková náprava s vlečenými rameny.

Liší se i brzdy, byť oba vozy mají na obou nápravách brzdy kotoučové. Z vlastního vývoje Škoda Motorsport pochází rovněž převodovka, která mimochodem závodnímu speciálu dovoluje maximální rychlost okolo 200 km/h, takže sériová Fabia Monte Carlo osazená nejsilnějším nabízeným agregátem 1,5 TSI (110 kW) dovede být rychlejší (maximální rychlost činí 222 km/h). Na druhou stranu závodní speciál s přeplňovaným motorem 1,6 litru, pohonem všech kol a výkonem 214 kW je mnohem lepší v akceleraci.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru