skoda_motorsport-skoda_fabia-rally

Čtyři generace závoďáku Fabia očima jezdců rally: od WRC po RS Rally2 [video]

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 17. 4. 2023


Soutěžní Škoda Fabia kraluje závodům rally už v několika svých generacích. Historii vozu, mimo jiné i očima někdejších i současných jezdců týmu, mapuje videodokument. Podívejte se na něj.

V uplynulých sedmi letech získaly vozy Škoda Rally2 a Rally2 evo přes 2 000 vítězství v různých soutěžích rally po celém světě. S příchodem čtvrté generace závodního vozu, typu Fabia RS Rally2, chce Škoda Motorsport v rozšiřování sbírky úspěchů pokračovat. Ostatně už první start nového vozu v listopadu roku 2022 v německé Lausitz Rallye přinesl vítězství.

Dokumentární film Cesty k vítězství ukazuje, že cesta k vavřínům nebyla vždy jednoduchá a sladká vítězství byla vykoupena dramatickými momenty.

Ambiciózní Škoda Fabia WRC postavená na základě první generace sériového modelu se totiž v nabité konkurenci v nejvyšší kategorii světových rally neprosadila tak, jak si v Mladé Boleslavi představovali. Potenciál auta ale ukázal třeba legendární Colin McRae, který v jednom ze svých dvou startů s tímto vozem bojoval o umístění na stupních vítězů. Přesto všechno byla podle vedoucího týmu Škoda Motorsport Michala Hrabánka Fabia WRC nesmírně důležitá. „Tým se na tom autě strašně moc naučil a nebýt téhle první generace, asi by pozdější úspěchy nepřišly v takové míře,“ říká Hrabánek.

V následující generaci vozu se Škoda rozhodla soustředit na nižší soutěžní kategorie, které byly cenově dostupnější a dovolily intenzivnější práci s mladými piloty. Fabia Super 2000 (také známá jako S2000) se pak stala stálicí kategorie „čtyřkolek“ s atmosférickým motorem. Týmy z celého světa si pořídily celkem 63 vozů Fabia S2000 a při Závodě šampionů (ROC) v roce 2011 se v jednom svezl třeba i Sebastian Vettel. „Bylo to auto s neskutečně přesnými a rychlými reakcemi,“ vzpomíná Jan Kopecký, jeden z nejúspěšnějších jezdců s vozy Fabia a taktéž účastník ROC 2011.

V roce 2015 přišla Fabia postavená na základě třetí generace kompaktního vozu Škoda. Kopecký v dokumentu vzpomíná například na jízdu s otevřenou kapotou v portugalské rally v roce 2019. A Michal Hrabánek zase na děsivou havárii Kalleho Rovanpery z Argentiny v tomtéž roce. Naštěstí se nikomu nic nestalo a Rovanperä se v tom roce stal nejmladším mistrem světa kategorie Rally2 (na tu se R5 přejmenovala).

Soutěžní týmy po celém světě si nakonec pořídily přes 470 vozů Rally2 a Rally2 evo. I proto se po sezóně 2019 tovární tým rozhodl nezávodit a nadále spolupracovat se zákazníky a podporovat je na jejich cestě za úspěchy s vozy Škoda Fabia. S touto podporou vítězí vozy Škoda Fabia dál, čerstvě třeba i ve čtvrté generaci s pilotem Andreasem Mikkelsenem, který v dokumentu vzpomíná i na své předchozí triumfy s vozy Škoda.

Přečtěte si informace o všech generacích detailně:

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru