PEUGEOT_tovarna-vyroba_elektromobilu

Stellantis a Samsung SDI oznámily plány na výstavbu druhé gigafactory StarPlus Energy v USA

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Stellantis - Foto: Peugeot - 25. 7. 2023


Stellantis a společnost Samsung SDI oznámily, že podepsaly memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU) o výstavbě druhého závodu na výrobu baterií v USA v rámci již existujícího společného podniku StarPlus Energy. Závod, jehož spuštění je naplánováno na rok 2027, bude mít počáteční roční výrobní kapacitu 34 gigawatthodin (GWh).

V květnu 2022 oznámila skupina Stellantis a společnost Samsung SDI svůj záměr postavit první továrnu na výrobu baterií ve městě Kokomo ve státě Indiana v USA. Tato továrna, jejíž spuštění je naplánováno na první čtvrtletí roku 2025, bude mít roční výrobní kapacitu 33 GWh, tedy více než původně plánovaných 23 GWh.

„Tento nový závod přispěje k dosažení našeho ambiciózního cíle nabízet do konce desetiletí na severoamerickém trhu nejméně 25 nových elektromobilů,“ uvedl Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Ve spolupráci s naším partnerem Samsung SDI pokračujeme v rozšiřování naší výrobní kapacity v USA a podnikáme další kroky k dosažení našeho závazku uhlíkové neutrality do roku 2038.“

Stellantis-Samsung

„Založením společného podniku se skupinou Stellantis v loňském roce jsme položili pevné základy pro naši přítomnost v Severní Americe,“ prohlásil Yoon-ho Choi, generální ředitel společnosti Samsung SDI. „Tento druhý závod nám umožní urychlit naše pronikání na americký trh a skupině Stellantis pomůže urychlit přechod USA do éry elektromobilů s výrobky nejvyšší úrovně bezpečnosti a kvality.“

Skupina Stellantis v rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 oznámila svůj záměr dosáhnout toho, aby 100 % prodejů osobních automobilů v Evropě a 50 % prodejů osobních automobilů a pick-upů v USA tvořila do roku 2030 bateriová elektrická vozidla (BEV). K dosažení těchto prodejních cílů bude skupina potřebovat zajistit dostupnost přibližně 400 GWh kapacity baterií.

Toto oznámení je součástí dlouhodobé strategie elektrifikace společnosti, která je nastíněna v jejím strategickém plánu Dare Forward 2030. Skupině Stellantis umožní dosáhnout do roku 2038 uhlíkové neutrality s jednociferným procentem kompenzace zbývajících emisí. Umístění nového zařízení se v současné době prověřuje a další podrobnosti budou oznámeny později.

Transakce podléhá podpisu konečných dokumentů.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru