Státy EU se dohodly na snazším vymáhání přestupků a budoucím digitálním řidičáku. Na realizaci si ale ještě počkáme

Autor: Anina Russová - Zdroj: Evropská komise, ČTK - Foto: Ministerstvo dopravy - 5. 12. 2023


Jednotlivé členské státy evropského bloku se v těchto dnech dohodly na tom, že chtějí v příštích letech zavést digitální verzi řidičáků, které tak budou moci být jen v mobilu. Jednotliví ministři, kdy Česko zastupuje ministr dopravy Martin Kupka se také shodli na tom, že je potřeba změnit nová pravidla EU tak, aby bylo možné a co nejjednodušší vymáhat i přeshraniční přestupky. Hlavním cílem nových pravidel je podle Evropské komise vyšší bezpečnost silničního provozu a lepší chování řidičů na silnicích.

Nutno ale zdůraznit, že zatím jde jen o evropskou shodu, konečnou podobu změn bude nyní španělské, a v příštím roce poté případně belgické, předsednictví dojednávat s Evropským parlamentem. A to rozhodně nějakou chvíli potrvá.

Digitální řidičáky i lepší vymahatelnost pokut

Faktem je, že EU navrhla zavedení digitálních řidičáků už letos v březnu. Bohužel má vše ale dlouhé trvání, protože se k návrhu musí postupně vyjádřit každý členský stát.  V plánuje to, že digitalizace dokladů usnadní mimo jiné například blokaci řidičského průkazu při spáchání závažného dopravního přestupku, za který hrozí ztráta řidičského oprávnění. To v současnosti napříč zeměmi EU neplatí. Digitální řidičský průkaz by mělo být jednodušší předložit u dopravní kontroly, ale také ho obnovit či vyměnit, protože všechno bude on-line.

Zákaz řízení v noci nebo více kategorií řidičáků. Evropská komise projednává řadu velmi přísných změn

Že nejde jen o pohodlí řidičů při kontrolách dokazuje i další návrh na lepší a jednodušší dohledání a potrestání těch, kteří budou mít na svědomí nějaký dopravní přestupek. Jakkoliv už dnes platí, že řidiči dostávají i pokuty z jiných států, velké procento jich zůstává nezaplacené. Problém je v tom, že mezi jednotlivými státy je dnes možné vymáhat pokuty jen za překročení rychlosti a za jízdu pod vlivem alkoholu. Norma, kterou ministři schválili, chce počet dopravních přestupků výrazně zvýšit, mimo jiné třeba o nedodržení bezpečné vzdálenosti, nebezpečné předjíždění, nebezpečné parkování, jízdu v protisměru či přetížení vozidla. Nová směrnice také stanovuje, že velká část dopisu s oznámením pokuty by měla být v jazyce státu, do kterého míří, pro českého řidiče tedy v českém jazyce.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *