Známé pravidlo říká, že srnka skoro nikdy nejde přes cestu sama. Většinou žijí ve stádu, a když jde přes silnici jedna, je dost pravděpodobné, že poblíž jsou další a můžou se rozhodnout ke stejnému kroku. Stádo jelenů a srn, které se doslova vrhlo přes cestu v Polsku, je toho důkazem. Jakkoliv jeden z jelenů dostal asi ránu a navíc zničil auto, měl se svými zvířecími kamarády celkem štěstí. Jen pár sekund předtím totiž místem projížděl kamion.

Záběry běžícího stáda natočila palubní kamera jednoho z aut, kterému se doslova vrhlo pod kola. Druhým autem je černé BMW, které to bohužel hodně odneslo. Na záznamu je vidět, že řidič BMW si zvěře všiml, začal brzdit, ale už to bylo celkem marné a možná by bylo bývalo lepší, kdyby přidal a jel pryč. Jeleni vyběhli z levé strany z lesa. Někteří přeběhli, jiní se raději vrátili zpět a pár z nich se bohužel dostalo do kontaktu s auty.

Přečtěte si také:  Srazili jste lesní zvěř? Skoro vždy je to vaše chyba a bez speciálního připojištění máte smůlu

Několik jelenů BMW s lehkým dotykem kopyt přeskočilo, ale jeden neodhadl odraz a přistál přímo na víku zavazadelníku auta. Tam zpanikařil a snažil se na autě dokonce postavit. Ačkoliv takové zvíře váží i několik set kilogramů, vypadá to, že zadní okno přežilo. Kufr bude jistě zničený. Řidič auta s kamerou za oknem nakonec musel rychle kousek couvat, aby právě tento zmatený jelen ještě neskočil na jeho kapotu.

Nikdy neuhýbejte

První známé pravidlo týkající se zvěře tedy už známe. Připomeňme si tedy to druhé, které často opakuje i policie a se kterým má ale řada řidičů problém. Pokud se dostanete do kontaktu se zvěří, nikdy neuhýbejte. Vždy držte volant, brzděte, ale nikdy se nesnažte vyhnout. Důvod je prostý. V případě nenadálého vyhýbacího manévru se vůz může snadno dostat do smyku, což nemusí skončit vůbec dobře. Dokonce často hůř než srážka se zvěří.

Přečtěte si také:  Toto je smutný důvod toho, proč se zvěři na silnici nikdy nevyhýbat. Lepší je ji srazit

Když už k nárazu dojde, pamatujte, že je potřeba se chovat jako v případě jakékoliv jiné dopravní nehody. Zvažte, zda volat policii. Pokud zvíře zůstalo zraněné na silnici nebo je zraněn někdo z posádky, vždy policii volejte. Ideální je linka 112, jejíž operátor na místo vyšle rovnou všechny potřebné složky IZS. Na zvíře nesahejte. Může být jen v šoku a může ublížit. I když je mrtvé, nikdy si jej neberte domů k večeři! Nejen, že je to nezákonné, ale maso nemusí být úplně v pořádku a bolavý žaludek či nějaký parazit nebude nic příjemného.