Slovenská policie má nová auta v nových policejních barvách. Jsou takřka k nerozeznání od těch českých

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Ministerstvo vnitra Slovenské republiky - 1. 10. 2022


Je to pár týdnů, kdy slovenská policie na svých sociálních sítích vyzvala občany, aby hlasovali o nových podobách policejních polepů. Původní slovenské polepy totiž nebyly moc dobře viditelné za zhoršených podmínek, šlo totiž jen o kombinaci zelené a bílé se žlutým pruhem. Chtělo to změnu a v hlasování nejvíce uspěla kombinace svítivě modré a žluté, které bude doplňovat nejčastěji stříbrný lak aut. Ve výsledku jsou tak nové policejní vozy slovenské policie takřka k nerozeznání od těch českých.

Nová policejní auta jsou financována z evropského fondu Plánu obnovy a odolnosti. Dle informací slovenského ministerstva vnitra jde o 705 nízko emisních aut určených přímo pro policejní sbor, 47 taktéž nízko emisních pro takzvanou Enviro policii a osm upravených dodávek pro vyšetřovatele.

Přečtěte si také:  Slováci mohou vybírat nové polepy policejních aut. Za návrhy se ale policistům vysmáli a zlobí se za ukrajinské barvy

Ve vozovém parku tak bude slovenská policie mít jak Škody Kodiaq, tak několik BMW, ale třeba také vozy Kia Ceed ve verzi kombi s benzinovým motorem. Tato auta ovšem tamní resort vnitra objednával ještě před rozhodnutím o změně barev polepů, proto jsou v původních barvách. Určeny pak jsou pro krajské a okresní policejní útvary.

Slovenské ministerstvo vnitra také vysvětlilo, proč došlo k té změně barev. „Tyto nové barvy používá policie napříč celou Evropou. Odborníci pak vybrali žlutou, protože má speciální fyzikální vlastnosti a vysokou viditelnost i za zhoršených podmínek. Kombinace těchto barev je pak celosvětově považována za policejní,“ řekl policejní prezident Štefan Hamran. Jaké fyzikální vlastnosti měl na mysli, ale nedodal. Polepy jsou fakticky totožné s těmi českými, jediný větší rozdíl je v jednom polepu navíc, který mají slovenská auta na přední části kapoty.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek