policia-676x462

Slováci mohou vybírat nové polepy policejních aut. Za návrhy se ale policistům vysmáli a zlobí se za ukrajinské barvy

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Polícia Slovenskej republiky - 11. 6. 2022 3

Policejní auta jsou napříč světem různá. A to jak co se značek a modelů týče, tak také co do barev a vzorů. Zatímco naši policisté sází na kombinaci stříbrné, reflexní žluté a modré, na Slovensku mají policejní auta nejčastěji bílá se zeleným a žlutým pruhem. Tamní ministerstvo vnitra se rozhodlo, že to chce změnu. A policisté se do té změny rozhodli zapojit i veřejnost. Ovšem teď toho nejspíš litují.

Ukrajinské barvy?

Veřejnost policisté zapojili pomocí facebookového příspěvku, kde rovnou představili trojici možných nových policejních polepů i barev. Policisté v příspěvku napsali: „Rozhodli sme sa modernizovať dizajn policajných vozidiel a chceme, aby na jeho výbere participovala aj verejnosť. V tomto príspevku prostredníctvom jednotlivých smajlíkov môžete do nedeľňajšej polnoci 12.6.2022 hlasovať o novom grafickom dizajne policajných vozidiel.“

Ale asi to neměli dělat. Pod příspěvkem se strhla velká diskuze týkající se jak zvolených barev, tak podobnosti s Policií České republiky. Nutno říct, že prostřední ukázaný design polepu je opravdu velmi podobný našim policejním vozidlům. A zatímco někteří na to jen poukázali, jiní se velmi rozčílili a tvrdili, že jde jen o hloupé kopírování a opisování.

Přečtěte si také:  Driftoval na parkovišti a pak policistům ujížděl rychlostí přesahující 200 km/h. Zastavil ho zátaras a namířené zbraně

To byl ale jen začátek. Původně naprosto logický policejní příspěvek se nakonec zvrhl v nadávky policistům o zbytečném utrácení a snaze o to být světoví. Korunu tomu ovšem nasadilo několik stovek diskutujících, kteří policejní barvy přirovnávali k barvám Ukrajiny. Auta jsou totiž na návrzích polepena žlutými a modrými reflexními polepy.

Je to skoro k nevíře, ale Slováci si policejní barvy opravdu vztáhli na současný konflikt na Ukrajině v diskuzi se objevovaly perly jako: „modro-zlta? farby rothsildovcov a celej tejto cvargy co nam dokazuje svoju moc napriklad aj divadlom na divadlom na ukrajine.. vsetkych vas treba postavit k muru banda prasiva!!!“. Ale také pokusy o vlastenecké příspěvky v tomto znění: „Ak uz niečo chcete dať do popredia, tak farby našej vlasti.“ Jen dodáváme, že jsme citace nechali v původním znění, tedy i s chybami. 

Zatím tedy není jasné, jaké barvy budou mít nová policejní auta. Ať už bude vybrána kterákoliv z nabízených variant, nebude to vypadat vůbec špatně. A snad si Slováci uvědomí, že žlutá a modrá patří v různých provedení policistům v řadě států. A ne, nemá to nic společného s Ukrajinou.