test-2021-volkswagen_transporter_t61-ambulance

Skupina chodců na přechodu v Pelhřimově zablokovala průjezd záchranky pod majáky

Autor: Anina Russová - Zdroj: Doprava v Česku - Foto: Pavel Srp - 6. 3. 2023


Jakmile se na silnici objeví sanitka nebo jiné složky IZS, kteří jedou se zapnutými majáky a sirénou, všichni řidiči by měli ihned uhnout z cesty. Faktem je, že ne každý řidič to dělá, někteří zmatkují, jiní majáky ignorují, další vůbec neví, co mají dělat. Osvěta je v tomto případě celkem běžná, ale je tu ještě další skupina účastníků provozu, která by si měla uvědomit, že složky IZS se zapnutými majáky mají přednost. A tou jsou chodci. V Pelhřimově se tak před pár dny skupina chodců postarala o zdržení sanitky jedoucí jak se zapnutými majáky, tak sirénou.

Video se objevilo na sociálních sítích, přičemž autor je doprovodil poměrně vulgárním nadáváním chodců. Nutno říct, že je jeho rozhořčení celkem pochopitelné. Ze záběrů je patrné, že se k jedné z tamních křižovatek blíží sanitka a chce odbočit. Chodci v tu chvíli s největší pravděpodobností mají zelenou a jeden z nich, naprosto bez zaváhání, vstoupí přímo před sanitku. Její řidič naštěstí stihl zastavit. Jenomže toho využila další velká skupina chodců a celkem v klidu prostě přešla. Sanitka musela zůstat stát a prostě počkat.

Přečtěte si také:  I na zelenou musí dát chodci složkám IZS na přechodu přednost. Houkající a blikající auto je na přechodu pouštět nemusí

Tak nějak asi vypadá bezohlednost a nejspíš i neznalost zákona. Ovšem ani ta celou situaci nevysvětluje, protože každého by mělo napadnout, že vstupovat před blížící se sanitku asi není dobrý nápad. Zákon přitom jasně říká, že vozidla s právem přednosti v jízdě se zapnutým signalizačním zařízením mají před chodci přednost. A to i na přechodech, a i ve chvíli, kdy mají zelenou. A v těchto případech nejde ani tak o pokutu až 2000 Kč, kterou chodec může dostat. Ale o fakt, že svým bezohledným chováním zdržel záchranu jiného člověka.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Skupina chodců na přechodu v Pelhřimově zablokovala průjezd záchranky pod majáky”

  1. Chtěl bych vidět, jestli by si to ti chodci tak samozřejmě dovolili, kdyby měli SPZ. Řidiči by přišla obsílka, výzva k podání vysvětlení, v nejlepším pokuta….

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *