zachranka-prechod

I na zelenou musí dát chodci složkám IZS na přechodu přednost. Houkající a blikající auto je na přechodu pouštět nemusí

Od Anina Russová | Zdroj: HZS ČR, Hasiči Rožnov - 24. 6. 2022 0

Ve čtvrtek došlo na Evropské ulici v Praze k vážné nehodě, při které policejní auto srazilo na přechodu dítě. Šlo o dopravní hlídku, která jela k nehodě. Vyšetřování je v tuto chvíli v plném proudu a jeho výsledkem by mělo být i zjištění, zda policisté jeli se zapnutým výstražným a zvukovým zařízením. Pokud totiž složky IZS, tedy policisté, hasiči nebo záchranáři jedou se zapnutými majáky nebo sirénou, mají přednost nejen před vozidly, ale také před chodci na přechodech.

Právo přednosti v jízdě

Vozidla s právem přednosti v jízdě jsou různá, patří mezi ně státní policisté, obecní i městská policie, dobrovolní i profesionální hasiči, vězeňská služba, záchranáři, celníci, ale třeba i dopravní dispečink. Jakkoliv mají tato vozidla, ve chvíli, kdy mají „zapnuté majáky a sirény“ (nebo jen jedno z toho), musí jim řidiči umožnit hladký průjezd.

Přečtěte si také:  Chodci nemají na přechodech absolutní přednost. Přesto si to někteří stále myslí, ale často na to doplácí

Ovšem stejně tak jim onen průjezd musí umožnit chodci. A to i ve chvíli, kdy jsou na přechodu a mají zelenou. „Během výjezdů k jakýmkoliv mimořádným událostem se opakovaně setkáváme jak s nepozorností řidičů, tak chodců, kteří se svými sluchátky nasazenými na uších neslyší houkající vozidla složek IZS, vcházejí před houkající auta a ohrožují jak sami sebe, tak i posádky, které míří pomáhat někomu kdo to potřebuje,“ zdůraznili před časem hasiči z Rožnova.

Připomněli také případ, který měl k tragédii jen kousek, a to výhradně kvůli nepozornosti chodců. „Vcházet na přechod pro chodce, a ještě v početné skupince s kočárkem před houkající cisternu je hodně nezodpovědné!!! Vozidla IZS používají modré majáky a houkající sirény právě proto aby se na místo dostali co nejrychleji, zároveň bezpečně, na našem videu je vidět že početná skupinka chodců spěchala asi více.“