skoda_130_rs-a-_skoda_kamiq_monte_carlo

Škodovky ve verzích Monte Carlo se projížděly městem, podle kterého se jmenují. Nechyběla ani rallyová legenda

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Škoda - Tisková zpráva - 25. 7. 2022


V ulicích Monackého knížectví se při nedávné prezentaci předvedla především nová Škoda Fabia Monte Carlo. Nechyběly ovšem ani další modely: Kamiq Monte Carlo a Scala Monte Carlo.

Pojmenování modelů okořeněných sportovní atmosférou po známé části knížectví na Azurovém pobřeží samozřejmě není náhodné. Vychází z kořenů automobilky Škoda a jejích úspěchů v legendární Rally Monte Carlo.

Na prezentaci tak nechyběla ani Škoda 130 RS, která na slavné rally v roce 1977 získala ve své kategorii první dvě místa.

Označení Monte Carlo u modelů Škoda

Od roku 2011 dostávají vrcholně vybavené a zároveň sportovně střižené verze vybraných modelů Škoda přízvisko Monte Carlo. Víte však, proč tomu tak je? Odpověď je třeba hledat v době před více než 90 lety. V roce 1936 se totiž vůz Škoda Popular zúčastnil slavné Rallye Monte Carlo a způsobil tam doslova pozdvižení, jelikož ve své kategorii dojel na skvělém druhém místě, což nikdo nečekal. Tedy nikdo ze soupeřů. Na počest tohoto úspěchu vyrobila mladoboleslavská automobilka několik desítek exemplářů vozu Škoda Popular Sport V, čímž byla zároveň založena rodina vozů Monte Carlo.

To však nebyl jediný úspěch značky Škoda na této rallye. O více než 40 let později, konkrétně v roce 1977, zde Škoda AUTO dosáhla ještě většího úspěchu. Tehdy si zde kultovní vůz Škoda 130 RS, pro který se vžilo označení Porsche Východu, dojel ve své kategorii pro první i druhé místo.