Škoda končí s modely na CNG. Ustoupit musí elektromobilům

Autor: Pavel Srp - Zdroj: autorevue.cz - Foto: Škoda - 30. 10. 2022


Alternativní pohon dnes znamená prakticky hlavně elektřinu, jiné možnosti už téměř nikoho nezajímají. Výjimkou je ještě pár automobilek, které nabízejí třeba vozy na CNG, přičemž jednou z nich je i Škoda. I ta ale brzy modely na CNG opustí a vrhne se výhradně na elektromobilitu.

Zrušit modely G-TEC, které spalují CNG, není v případě české automobilové značky rozhodnutí aktuální, ale padlo už před nějakou dobou. V současnosti mu ale nahrává i fakt, že CNG je velmi drahé a jezdit tak na stlačený zemní plyn už nedává tak velký ekonomický smysl. A to ani přestože jde o ekologicky čistější provoz.

Volba na to, že do CNG už koncern Volkswagen, respektive Škoda Auto nebude vkládat další finance a zastaví další vývoj, padl už před přibližně dvěma lety. „Volkswagen se vzdává vývoje nových modelů na zemní plyn. Auta s tímto pohonem, která se v současné době prodávají, už nebudou mít nástupce. Musíme se soustředit na elektromobilitu,“ řekl v březnu 2020 tehdejší šéf Volkswagenu Herbert Diess.

Parkování v garážích autům na LPG zakazují sami majitelé garáží. Rozhodně ne zákon

„Pohon na stlačený zemní plyn se uplatnil jako cenově i ekologicky zajímavá alternativa ke konvenčním motorům na benzin či naftu. Škoda Auto nicméně v rámci své transformace plánuje rozšířit nabídku o několik plně elektrických modelů, které doplní nabídku velmi úsporných modelů se spalovacím motorem. Proto došlo ve spolupráci s koncernem Volkswagen k rozhodnutí, investovat prostředky do vývoje těchto pohonů přednostně,“ uvedl na dotaz redaktorů magazínu Autorevue.cz ke konci modelů na CNG tiskový mluvčí a PR manažer Škoda Auto Česká republika Pavel Jína.

Pokud se podíváte do aktuálních konfigurátorů, modely Scala G-TEC a Kamiq G-TEC, které jezdily na benzin i CNG, už tam nenajdete, Octavia G-TEC v nabídce zatím stále je. Je to však jen otázka krátkého času, kdy z nabídky zmizí také.

„Prodej modelů na stlačený zemní plyn budeme postupně na všech trzích ukončovat, nicméně zákazníkům budou k dispozici v nadcházejících měsících ještě skladové vozy u našich autorizovaných partnerů. U modelů Scala a Kamiq již došlo na českém trhu k ukončení přijmu objednávek varianty G-Tec, u modelové řady Octavia bude následovat v průběhu nejbližších měsíců,“ dodal pro Autorevue.cz Pavel Jína.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru