Jízda v protisměru na dálnici patří mezi velmi přísně hodnocené přestupky. Přestože takovou chybu může udělat každý, je nesmírně důležité se poté zachovat správně. Hlavně se tedy neotáčet nebo necouvat. Jenomže právě to udělal senior na dálnici D6 na Sokolovsku.
Nutno říct, že 74letý senior udělal špatně asi vše, co mohl. Začalo to nájezdem na dálnici D6 do protisměru. Jeho chyba byla o to horší, že se tak stalo před jedenáctou hodinou večerní, tedy za tmy. Senior si ovšem chybu neuvědomil hned, nějakou dobu pokračovat v jízdě směrem na Cheb. Když mu došlo, že je něco špatně, rozhodl se na dálnici otočit.
Jenomže v tu chvíli k němu dojel 21řidič s dacií, který neměl mnoho šancí, jak reagovat. Obě auta se srazila, mladší řidič po nehodě musel být převezen do nemocnice. Podle policie měli oba negativní test na přítomnost alkoholu, chyba je v tomto případě zcela jistě na straně seniora. Nicméně policisté celý průběh nehody stále ještě vyšetřují, přičemž škodu odhadli na asi 60 000 Kč.
Drahý a nebezpečný přestupek
Couvání, otáčení nebo jízda v protisměru na dálnici je z pohledu zákona přestupek, za který je udělováno sedm trestných bodů, pokuta až 10 000 Kč a také zákaz řízení na půl roku až rok. Jakkoliv policisté na nebezpečnost tohoto chování pravidelně upozorňují, především seniorů, kteří tento přestupek spáchají, je poměrně hodně. Policisté upozorňují, že jediným řešením této nebezpečné situace musí vždy být okamžité a s cílem eliminovat riziko srážky s jiným vozidlem.
Jízda v protisměru na dálnici vyžaduje okamžitou reakci. I zlomek sekundy může zachránit životy
„V takovém případě musí řidič co nejrychleji a bez otáčení zastavit vozidlo v odstavném pruhu, tedy co nejvíce vlevo u krajnice, zapnout varovná světla, obléknout si reflexní vestu a schovat se za svodidla pro své bezpečí. Řidič by také neměl zapomenout na umístění bezpečnostního trojúhelníku do vzdálenosti minimálně 100 metrů před vozidlo z pohledu přijíždějících vozů. Povinností je rovněž okamžité nahlášení vzniklé situace na linku 158 s přesnou identifikací místa odstaveného vozidla a vyčkání příjezdu hlídky,“ popsala policejní tisková mluvčí Šárka Pižlová.
A co dělat, když potkáme auto na dálnici v protisměru? „V tomto případě je postup jednoduchý – pokud je to možné, okamžitě se spojte s Policií ČR prostřednictvím linky 158 a informujte ji o poloze auta v protisměru,“ radí Šárka Pižlová.
Již dnes funguje na dálnicích systém detekce vozidel v protisměru, čidla jsou nainstalována na mýtných branách. Jakmile zaregistrují vůz jedoucí opačným směrem, okamžitě spustí poplach v centrále Národního dopravního informačního centra ŘSD a jeho následkem je řidičům zobrazována varovná zpráva na elektronických infotabulích v daném úseku.
Typické vzorek demence českýho národa,asi Burešovej volič